Najstarsza kobieta świata - 115-letnia Koto Okubo z miasta Kawasaki w Japonii zmarła w niedzielę w domu opieki, w którym przebywała. Nie rościła ona sobie tego tytułu przez długi czas przejmując go dopiero w grudniu zeszłego roku po śmierci nieco starszej Amerykanki Diny Manfredini .

Pani Okubo, która urodziła się 24 grudnia 1897 roku była ostatnią pozostałą przy życiu kobietą urodzoną w tym właśnie roku. Była ona także 29 osobą w historii, u której udało się potwierdzić wiek przekraczający 115 lat.

Ostatnie chwile spędziła ona w domu opieki razem ze swoim synem.

Najstarszą żyjącą osobą na świecie nadal pozostaje Jiroemon Kimura - 115-letni Japończyk mieszkający w prefekturze Kyoto. Najstarszą kobietą świata była Francuzka Jeanne Calment, która urodziła się w roku 1875, a zmarła w roku 1997 w wieku 122 lat.

W ostatnich dniach zmarła także osoba uważana nieoficjalnie za najstarszą kobietę świata - Afganka imieniem Hasano, która miała rzekomo 136 lat (urodzona w 1877 roku) lecz jej wiek nie został nigdy oficjalnie potwierdzony, dlatego w rankingach nie jest brana pod uwagę. Zostawiła ona po sobie 465 członków rodziny - córek, wnuków i prawnuków.