Co chwilę prezentowane są coraz to nowsze i jeszcze bardziej zaawansowane urządzenia elektroniczne. Jednak postęp technologiczny dokonuje się również na innym polu, bo w świecie odzieży, co może bardzo dziwić. Świetnym przykładem niesamowicie ekologicznych i superizolujących ubrań, mogą być te, które posiadają nanowłókna ze srebra.

Takie materiały są w stanie znacząco obniżyć koszty ogrzewania, nie tylko w mieszkaniach, ale także w całych budynkach. Z punktu widzenia globalnego zużycia energii, aż 47 procent przeznaczane jest na ogrzewanie obiektów, z czego 42 procenty na pomieszczenia mieszkalne.

Większość rozwiązań, które mają na celu obniżenie kosztów ogrzewania, skupia się na lepszej izolacji budynków. Jednak zespół naukowców pracujący pod kierownictwem profesora Yi Cui z Uniwersytetu Stanforda ma o wiele ciekawsze rozwiązanie, a mianowicie zaawansowane technologicznie ubrania.

Przygotowali oni odzież, która zanurzona została w roztworze metalicznych nanowłókien AgNW. W ten sposób stały się one świetną izolacją, a po podłączeniu do zewnętrznego źródła zasilania, zapewniają aktywne ogrzewanie, które można regulować w zależności od potrzeb.

imagefiberubraniflf43g28

Pokryte srebrem nanowłókna są zdolne do odbicia nawet ponad 90 procent ciepła pochodzącego z ciała człowieka. Można też śmiało rzec, że ubrania oddychają, jako że odstępy pomiędzy nanowłóknami wynoszą około 300 nanometrów, nie ma więc problemu z normalną wentylacją.

Jakby tego było mało, nowa generacja termicznej odzieży nie jest kosztowna w produkcji, więc i jej ceny w sklepach powinny konkurować z tradycyjnymi rozwiązaniami. Jest tak dlatego, że strój będzie zawierał około 1 grama roztworu AgNW, z czego srebro będzie stanowiło tylko niewielki ułamek masy. Poza tym srebro można zastąpić miedzą czy aluminium, co korzystanie wpłynie na dalszy spadek ceny.

Według testów, ubrania można rozgrzać do nawet 38 stopni Celsjusza. W ten sposób moglibyśmy całkowicie wyłączyć ogrzewanie w domu i tym samym zaoszczędzić sporo pieniędzy. Tego typu odzież jednak przyniesie najwięcej korzyści ludziom pracującym na świeżym powietrzu, szczególnie w mroźne dni.