55-letnia Jan Scheuermann jest prawdziwym pionierem eksperymentalnych programów sterowania myślami - jest ona sparaliżowana, a ostatnio udało jej się, przy pomocy wszczepionych trzy lata temu do mózgu elektrod, przejąć kontrolę nad odrzutowym myśliwcem F-35 Join Strike Fighter.

Kobieta na razie samolotem sterowała myślami tylko wewnątrz symulatora, jednak i tak jest to niesamowite dokonanie, tym bardziej, żE czyniła to ONA zupełnie inaczej niż doświadczeni piloci. Ci ostatni myślą bowiem o kontroli nad drążkiem sterowniczym maszyny, podczas gdy nie posiadająca doświadczenia w lataniu kobieta po prostu myślała bezpośrednio o samolocie i o tym, że powinien on lecieć w prawo czy w lewo.

Naukowcy z DARPA stojący za tym eksperymentem twierdzą, że daje nam to nadzieję na porzucenie w przyszłości przez umysł ograniczeń naszego ciała. Oczywistym zastosowaniem są tu protezy, którymi sterować będzie można tak łatwo jak naturalnymi kończynami, ale tak naprawdę zastosowania nowej technologii będą wręcz nieograniczone.

Źródło: Defensetech