Od tysięcy lat panuje przekonanie, że to człowiek jest najinteligentniejszą istotą zamieszkującą tę planetę. Czy to prawda? Naukowcy z University of Adelaide przeprowadzili wiele badań i analiz, aby ostatecznie odpowiedzieć na to pytanie, i bynajmniej one nie prezentują nas w dobrym świetle.

Otóż, doktor Arthur Saniotis z Wydziału Nauk Medycznych twierdzi, że:

"Od tysięcy lat różne autorytety, od religijnych po naukowe, do znudzenia powtarzają, że ludzie są wyjątkowi, gdyż są najbardziej inteligentnymi ze zwierząt. Dowody naukowe świadczą jednak o tym, że zwierzęta posiadają zdolności poznawcze, które znacząco przewyższają zdolności ludzi".

Natomiast profesor Maciej Hennenberg, specjalista w zakresie antropologii i anatomii porównawczej mówi, że zwierzęta posiadają zdolności, których w ogóle nie rozumiemy.

imagesowyazwiejlgpg5_6k777_01

"Fakt, że one mogą nie rozumieć nas, tak jak my nie rozumiemy ich, nie oznacza, że poziom naszej inteligencji jest różny. Sama inteligencja jest po prostu różna. Jeśli będzie się z nami próbował skontaktować obcokrajowiec, który będzie używał niedoskonałej, błędnej wersji naszego języka, to odniesiemy wrażenie, że nie jest zbyt inteligentny. Jednak rzeczywistość wygląda inaczej".

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, iż ludzkość jest zafascynowana technologią i to właśnie na niej opiera swoje codzienne życie, natomiast zwierzęta posiadają wiele własnych, niesamowitych zdolności.

"Niektóre ssaki, jak np. gibbony, wydają ponad 20 różnych dźwięków o różnych znaczeniach, które umożliwiają im komunikację w grupie. A fakt, że nie budują domów, nie oznacza, że są mniej inteligentne. Domy nie są im potrzebne. Wiele czworonogów pozostawia na swoim terenie złożone informacje zapachowe, niektóre mają specjalne gruczoły zapachowe. Ludzie, ze swoim ograniczonym zmysłem węchu, nie są w stanie odebrać złożoności tych zapachów, a mogą być to informacje równie bogate, jak informacje graficzne. Zwierzęta domowe potrafią zakomunikować nam swoje potrzeby i skłonić nas, byśmy zrobili to, czego chcą. Świat zwierząt jest znacznie bardziej złożony niż chcemy to przyznać" - powiedział Maciej Hennenberg.