W trakcie targów Chinese Police Expo, które odbyły się w Chinach w grudniu ubiegłego roku, zaprezentowano zaawansowane karabiny laserowe. Chińscy policjanci i żołnierze zostaną wyposażeni w tą futurystyczną broń jeszcze w tym roku.

Pomimo faktu, że taki sprzęt jest zakazany konwencjami ONZ we wszystkich krajach świata, to władze Państwa Środka, najwidoczniej, nic sobie z tego nie robią.

Karabin miotający silnymi wiązkami laserowymi został nazwany PY132A, a zaprojektowano go, aby likwidować czujniki i kamery oraz uszkadzać pojazdy i drony.

Chińczycy zapewniają, że broń nie będzie używana przeciwko ludziom. Gdyby jednak do tego doszło, osoby zaatakowane taką bronią mogłyby doznać poważnych poparzeń oraz utracić wzrok.

py13fef2afef

Specjaliści z gazety wojskowej PLA Daily donieśli, że Chińczycy nad takim rodzajem broni pracują od paru dobrych lat, ale z ich informacji wynika, że póki co sprzęt ten wykorzystywany jest tylko przeciwko celom elektronicznym i mechanicznym.

Takie wyjaśnienia nie przekonują jednak Amerykanów. Niepokoją się oni, że broń laserowa może być przez Państwo Środka sprzedawana na Bliskim Wschodzie, a chwilę później po prostu trafi w ręce terrorystów, którzy wykorzystają ją przeciwko ludności.