Hyperloop będzie koleją przyszłości, która zrewolucjonizuje transport ludzi na olbrzymie odległości. Kilka dni temu informowaliśmy Was o budowie odcinka testowego tej technologii pod Las Vegas i Polakach biorących udział w tym projekcie, a już dochodzą do nas jeszcze ciekawsze wiadomości o planach budowy Hyperloop w Polsce!

14 stycznia na platformie OdpalProjekt.pl wystartowała organizowana przez zespół Hyper Poland zbiórka funduszy, której celem jest stworzenie modelu kapsuły Hyperloop.

Jest to kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco redukujemy opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.

Jeśli więc jesteście entuzjastami nowych technologii, marzy Wam się szybkie podróżowanie po kraju i chcecie uczestniczyć w czymś rewolucyjnym, to wejdźcie na Odpalprojekt.pl i wesprzyjcie ten projekt.

Ekipa Hyper Poland, czyli absolwenci Politechniki Warszawskiej i założyciele inżynierskiego start-upu Carbon Workshop wieszczą, że dzięki Hyperloop, podróż z Krakowa do Gdańska trwałaby jedynie 35 minut!

"Jesteśmy zespołem inżynierów z pasją i marzeniami. Kiedy w czerwcu 2015 r. Elon Musk ogłosił konkurs na projekt Hyperloop, postanowiliśmy podjąć jego wyzwanie. Mieliśmy świadomość, ze porywamy się z motyką na słońce. Do konkursu zgłosiło się 1200 drużyn z całego świata. Wiele z nich mogło liczyć na wsparcie sponsorów i bogatych uniwersytetów. My mogliśmy liczyć na własne pomysły i zapał do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Stworzyliśmy oryginalny projekt supernowoczesnej kapsuły z zastosowaniem nowatorskich rozwiązań i udało się! Jesteśmy już w drugim etapie konkursu" - piszą na stronie OdpalProjekt.pl przedstawiciele zespołu.

"Teraz chcemy pójść o krok dalej - zbudujmy prototyp Hyperloop'a! Dołączmy do grona liderów innowacji i pokażmy światu potęgę Polskiej myśli technicznej. Jesteśmy świadomi ogromu tego przedsięwzięcia ale chcemy zrobić pierwszy krok - zbudować demonstracyjny prototyp do dalszych badan i rozwoju. W tym celu potrzebujemy waszego wsparcia" - dodają autorzy.

W tej chwili w projekt zaangażowanych jest już 25 osób z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz firm projektowych. Naukowcy chcą zacząć od wykonania prototypu w skali 1:24. Następnie zbudują krótki tor testowy oraz małą wersję Hyperloop cargo.

Hyper Poland ma bardzo wielkie plany, które bez problemu może zrealizować. Potrzebne do wykonania tego zadania są oczywiście pieniądze, i to nie małe. Gdyby udało zebrać się 70 tysięcy złotych, zespół byłby w stanie wykonać wspomniany model z ruchomą turbiną poruszaną silnikiem elektrycznym.

Za kwotę 100 tysięcy złotych będzie można skonstruować model stacji przeładunkowej, demonstrującej zaawansowany system logistyczny. Tymczasem za kwotę 150 tysięcy złotych inżynierowie są w stanie przygotować pełnowymiarową makietę przedziału pasażerskiego.

Obejrzyjcie prezentację wizji polskiej wersji projektu Hyperloop na powyższym filmie i, jeśli chcecie dołożyć do niego własną cegiełkę, to wesprzyjcie go.