Jesteśmy o krok od urealnienia się życia w przyszłości, w której będziemy korzystali z potęgi komputerów fotonicznych i badali zjawiska kwantowe w widzialnej skali. Bardzo fascynujące eksperymenty bowiem przeprowadzają właśnie naukowcy z Uniwersytetu Princeton.

Chcą oni stworzyć komputer funkcjonujący na wzór najbardziej złożonego i efektywnego, czyli ludzkiego. Przeprowadzane przez naukowców eksperymenty zaowocowały budową pierwszej w historii fotonicznej sieci neuronowej.

W zbudowanym przez nich komputerze, syntetyczne neurony są bardzo lekkimi, przewodzącymi światło falowodami, umieszczonymi w krzemowym substracie. Każdy z nich przewodzi światło o innej długości fali, a moc światła mierzona jest później z pomocą lasera. Po odczytaniu informacji, laser wysyła fotony z powrotem do neuronów. W ten sposób przekazywane są informacje.

moskvdwdwditchdwdwe

Naukowcy chwalą się, że system może rozwiązywać matematyczne równania różniczkowe 1960 razy szybciej, niż zwykły procesor. Zasada działania komputera fotonowego z Princeton jest dość prosta, składa się on bowiem zaledwie z 46 neuronów. Badacze jednak już zapowiadają, że sieć będzie sukcesywnie rozwijana.

Zastosowań dla tej technologii jest wiele. Prawdopodobnie w przyszłości będzie można dzięki niej znacznie rozszerzyć możliwości systemów sztucznej inteligencji.