W Polsce szykuje się wielka rewolucja dotycząca dokumentów, które każdy z nas musi każdego dnia nosić przy sobie. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło szczegóły wprowadzenia "mDokumentów".

Dzięki nim będziemy mogli jeździć samochodami i załatwiać sprawy w urzędach bez żadnych dokumentów, wystarczy tylko, że będziemy mieli przy sobie telefon. Co ciekawe, nawet nie musi być to nowoczesny smartfon, wystarczy zwykła "cegła".

Podczas kontroli drogowej czy w urzędzie podamy swój numer PESEL lub numer telefonu, policjant czy urzędnik wpisze je do systemu, a my na komórkę dostaniemy pięciocyfrowy kod, który im podamy. W ten sposób uzyskają oni dostęp do wszystkich potrzebnych im danych.

W maju przyszłego roku Ministerstwo Cyfryzacji udostępni w ten sposób dowód przez komórkę, jesienią prawo jazdy, a kilka miesięcy później dowody rejestracyjne i potwierdzenia polis ubezpieczeniowych.

eweweeminusyfggiedokii45

Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie i równie bezpieczne, gdyż nasze dane fizycznie nie są przenoszone na urządzenie użytkownika. Oznacza to, że jeżeli zgubimy telefon komórkowy, to nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości ani naszych danych.

Oczywiście nowoczesne rozwiązanie nie będzie obowiązkowe, a będzie ono działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi. Jeśli chcecie korzystać z tego dobrodziejstwa, to czym prędzej zarejestrujcie swoje telefoniczne karty sim, jeśli jeszcze tego nie uczyniliście.