Szczecińskie Centrum Dialogu "Przełomy" w wakacje uznane zostało najlepszą przestrzenią publiczną Europy w ramach European Prize for Urban Public Space 2016, a teraz zdobyło nagrodę World Building of the Year 2016, za miano najlepszego budynku na świecie!

imageprzoeoszczeorr94562 Centrum Dialogu "Przełomy" - Muzeum Narodowe w Szczecinie. Fot. KWK Promes.

Obiekt został wyłoniony spośród 375 budowli z całego świata. Jest ono dziełem Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes. Międzynarodowe jury WAF postanowiło nagrodzić Centrum Dialogu "Przełomy" za wyjątkowe połączenie miejskiej topografii z muzeum.

imageprzeoszczeit0993463 Centrum Dialogu "Przełomy" - Muzeum Narodowe w Szczecinie. Fot. Juliusz Sokołowski.

"Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. Odnosi się do miejsca o trzech historiach – historii sprzed II wojny światowej, historii wojennych zniszczeń oraz powojennego zagospodarowania, które pozostawiło dużą lukę w samym środku miasta. (…) Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni" - tak jury konkursu uzasadniło przyznanie nagrody Centrum Dialogu "Przełomy".

0rererr5677klhh388f9r Centrum Dialogu "Przełomy" - Muzeum Narodowe w Szczecinie. Fot. KWK Promes.

Nagroda World Building of the Year przyznawana jest co roku podczas World Architecture Festival, organizowanej od 2008 roku międzynarodowej imprezy, mającej na celu popularyzację wiedzy o architekturze i promowanie najlepszych projektów z całego świata.

d2fe17a3bf8rrr5yuu65f Centrum Dialogu "Przełomy" - Muzeum Narodowe w Szczecinie. Fot. KWK Promes.

W tym roku odbyła się ona w Berlinie. Na krótką listę obiektów bezpośrednio poddanych pod ocenę jury trafiło 375 budowli z 68 krajów, w tym aż dziewięć budynków z Polski.