To, co robi Google czy Tesla na polu autonomicznych samochodów, czy to co planuje robić Amazon na polu zakupów oznacza realizację wizji, którą straszył Stephen Hawking czy Bill Gates - roboty zabiorą pracę, w najbliższym czasie kierowcom i sprzedawcom. Ale - zdaniem grupy cyfrowych milionerów, wśród których są Chris Hughes i Sam Altman - przed zgubnymi skutkami robotyzacji uratować nas może tzw. dochód podstawowy.

W tym celu Hughes (współzałożyciel Facebooka) i Altman (szef technologicznego inkubatora Y Combinator), razem z ponad setką innych osób, stworzyli Economic Security Project - projekt, który ma na celu zbadanie w ciągu dwóch najbliższych lat zasadności dochodu podstawowego. Fundatorzy wyłożyli na ten cel 10 milionów dolarów.

Efekty ekonomicznej stagnacji widać wyraźnie już teraz - ponownie budzą się w nas demony, jakie w przeszłości doprowadziły do globalnych konfliktów, a wszystko wskazuje na to, że lepiej wcale nie będzie - komputery i roboty będą odbierać nam coraz więcej pracy.

Zdaniem niektórych, w tym choćby dr Moshe Vardiego - światowej klasy speca od AI, laureata prestiżowej nagrody Gödla, ratunkiem może być bezwarunkowy dochód podstawowy (zwany w skrócie UBI od angielskiego universal basic income). Koncept ten zakłada, że każdy obywatel, niezależnie od swojego położenia, pochodzenia, sytuacji materialnej i wszelkich innych czynników co miesiąc dostawał będzie wypłatę od państwa - w tym przypadku ma to pochodzić z pieniędzy zarobionych właśnie przez roboty i komputery. Według Vardiego jest to konieczne, bo nasz cały system ekonomiczno-społeczny opiera się na pracy, a tej będzie w związku z postępującą automatyzacją coraz mniej.

A nie jest on osamotniony w swoich poglądach - już teraz w Finlandii realizowany jest eksperyment, który zmierza do tego, że każdy obywatel tego kraju otrzymywać ma miesięcznie dodatkowo do 800 euro, nieważne czy pracuje czy nie - świadczenie to ma zastąpić wszelkie inne formy rządowego wsparcia, zasiłki, renty i tym podobne.

Warto zatem przyglądać się temu, co wyjdzie z prac Economic Security Project - być może projekt ten wskaże nam kierunek rozwoju ludzkości.

Źródło: Mashable, Zdj.: CC0