Tak zanieczyszczonego powietrza nie mieliśmy od dawna. Fala arktycznych mrozów sprawia, że palimy w piecach, często czym popadnie. W efekcie jakość powietrza pogorszyła się i to znacząco. Po tym, jak wiatr osłabł, pył emitowany przez kominy nie rozwiewa się, lecz opada i gromadzi przy powierzchni ziemi, drażniąc nasze drogi oddechowe.

Jak wynika z ostatnich pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w dużych miastach, normy stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 zostały przekroczone nawet kilkukrotnie. W Warszawie odnotowano 1000 procent normy pyłu zawieszonego, a w Krakowie nawet 1500 procent.

Sytuacja będzie się pogarszać w nadchodzących dniach, ponieważ do połowy przyszłego tygodnia wiać będzie słabo, będzie też na minusie, zwłaszcza nocami, a to oznacza, że jakość powietrza będzie coraz gorsza, zwłaszcza wieczorami, gdy emisja z pieców jest zwykle największa.

Każdy wdech to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Jak chronić się przed smogiem?

Na własną rękę chronić się przed smogiem możemy unikając przebywania w miejscach silnie zanieczyszczonych, a więc w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych. Warto też ograniczać uprawianie sportów, bo wraz z głębokimi wdechami do płuc dostają się większe ilości pyłów.

Jeśli w weekend w naszej okolicy będzie bezwietrznie, a w powietrzu będziemy wyczuwalny nieprzyjemny swąd, to lepiej nie wychodźmy na spacer, zwłaszcza w dziećmi. Polecane są natomiast spacery po lasach, z dala od obszarów zabudowanych.

Grafika: Krakowski Alarm Smogowy.

Z powodu ocieplenia, większość z nas będzie chciała przewietrzyć mieszkanie. Jednak podczas panowania smogu nie jest to najlepszy pomysł, bo wszystko to, co wyemitują samochody, trafi do naszego domu. Poczekajmy z tym aż wiatr się nasili i przegna zanieczyszczenia, a więc do początku przyszłego tygodnia.

Jak zapobiegać tworzeniu się smogu?

Większość z nas sądzi, że główną przyczyną smogu są wyziewy z silników samochodowych lub kominów zakładów przemysłowych. Nie jest to jednak prawda. Aż w 70 procentach smog jest wynikiem spalania słabej jakości węgla w piecach domowych.

Tylko 20 procent z nas jest dobrze poinformowanych o aktualnej jakości powietrza w swojej okolicy, zaś 60 procent chciałoby takie informacje otrzymywać, ale nie wie gdzie ich szukać.

Jeśli ogrzewamy swoje domy piecami węglowymi, to korzystajmy wyłącznie z dobrego jakościowo opału. W żadnym razie nie palmy materiałami i substancjami toksycznymi. Zmniejszmy także intensywność opalania, ponieważ noce nie przynoszą mrozu i nie jest konieczne podkręcanie temperatury w pomieszczeniach.

Ograniczmy też palenie papierosów w miejscach publicznych, np. na przystankach, ponieważ palenie bierne dla osób stojących obok, zwłaszcza astmatyków, którzy z dymem papierosowym są na bakier, może się okazać fatalne w skutkach.