Wspaniałe wiadomości nadchodzą do nas od NASA i ESA. Na początku lutego obie wspólnie oświadczyły, że będą współpracować odnośnie pierwszej księżycowej misji kapsuły kosmicznej Orion. Pod koniec stycznia kapsuła była intensywnie testowana przez NASA w laboratorium Johnson Space Center w Houston.

Inżynierowie przeprowadzili wtedy pierwszy symulowany test warunków, w których będą przebywali astronauci w trakcie podróży w kosmos. Naukowcy skupili się wówczas na wibracjach, jakie mogą wystąpić podczas lotu Oriona przymocowanego o rakiety Space Launch System (SLS). Chcieli oni sprawdzić, czy astronauci będą w stanie normalnie wykonywać swoje zdania w tym niebezpiecznym manewrze.

Chodziło tu przede wszystkim o kontrolowanie wyświetlaczy i odczytywanie z nich danych oraz sterowanie urządzeniami używanymi do monitorowania systemów Oriona. Gdyby wystąpiły nieoczekiwane problemy, to astronauci musieliby przejąć ręczną kontrolę nad rakietą, a tutaj plany mogą pokrzyżować silne wibracje.

NASA informuje, że testy przebiegły pomyślnie. W rolach astronautów znaleźli się inżynierowie, którzy ubrani byli w kombinezony ucieczkowe oraz siedzieli w fotelach przygotowanych na wypadek wstrząsów i uderzeń. Przetestowano nie tylko wstrząsy występujące w czasie lotu i ich oddziaływanie na sprzęt oraz ludzi, ale również gdy nastąpi potrzeba awaryjnego oddzielenia kapsuły od rakiety.

Tymczasem agencje poinformowały, że pierwsza załogowa kosmiczna misja Oriona, oznaczona numerem EM-2, może odbyć się już w 2019 roku! To o ponad 2 lata szybciej, niż pierwotnie planowano. Jednak przed nią już za rok odbędzie się misja bezzałogowa EM-1.

Jeśli wszystkie testy przebiegną zgodnie z planem, a wszystko wskazuje, że tak będzie, to pierwsza załogowa misja naprawdę może mieć miejsce już za 2 lata. To właśnie tą rakietą już po roku 2020, NASA chce wysłać ludzi i niezbędny sprzęt na powierzchnię Księżyca czy Marsa.

ESA i NASA poinformowały przy okazji, że współpraca z firmą Airbus odnośnie wyposażenia kapsuły w systemy podtrzymania życia będzie rozwinięta o dostarczenie podzespołów również do kolejnych załogowych kapsuł, które odbędą bliskie i dalekie misji kosmiczne.

Źródło: NASA / Fot. NASA