Sonda Cassini niebawem zginie w gęstej i tajemniczej atmosferze Saturna, ale wciąż nie przestaje nas zadziwiać coraz to piękniejszymi zdjęciami tej planety, jej pierścieni, księżyców, a teraz Błękitnej Planety!

NASA właśnie opublikowała bardzo wzruszające zdjęcie, które sprawia, że gdy się na nie patrzy w oku kręci się łezka. Widoczny na nim bowiem jest nasz cały świat, a wraz z nim smutki i radości dla codziennego ponad 7 miliardów ludzi.

eeerersatyuk56746af Ziemia i Księżyc widoczne w pierścieniach Saturna. Fot. NASA/JPL.

Na tej sentymentalnej fotografii nasz dom jest tylko kropką, ale jak niezwykle cudowna jest to kropka, której mieszkańcy coraz intensywniej eksplorują otchłań kosmosu w pogoni za rozwikłaniem największych tajemnic Wszechświata.

ewewe6hhjdd16f00000e Ziemia i Księżyc widoczne w pierścieniach Saturna. Fot. NASA/JPL.

Na zdjęciu wykonanym 12 kwietnia przez sondę Cassini widoczna jest Ziemia i Księżyc. Znajdywały się one wówczas pomiędzy pierścieniami A (u góry) i F (na dole) Saturna. Nasza planeta była oddalona od sondy o ok. 1,4 miliarda kilometrów.

rwrwrsazieksie3dc2e0e Ziemia i Księżyc widoczne w pierścieniach Saturna. Fot. NASA/JPL.

Za 4 dni rozpocznie się etap "Grand Finale", czyli moment, w którym sonda znajdzie się pomiędzy pierścieniami a planetą i zacznie wchodzić w atmosferę Saturna (zobaczcie tutaj). We wrześniu spali się w niej i zakończy się ta niesamowita, jedna z najbardziej udanych misji w historii agencji NASA.

Źródło: NASA / Fot. NASA/JPL