Łazik Opportunity (MER-B) wylądował 13 lat temu w kraterze Eagle w regionie Meridiani Planum na Czerwonej Planecie. NASA postanowiła pokazać wszystkim fanom teorii spiskowych, że robot naprawdę wylądował w szerokim na 22 metry kraterze, ponieważ w jego wnętrzu nadal możemy dostrzec lądownik.

pia21494anno-16wee Zdjęcie satelitarne miejsca lądowania łazika Opportunity. Fot. NASA/JPL.

Ale to nie wszystko. Zdjęcie wykonane 10 kwietnia bieżącego roku pokazuje nam również, że odbijający się lądownik, otoczony poduszkami powietrznymi go chroniącymi, w czasie lądowania wyglądał jak piłeczka golfowa, która wleciała do największego w okolicy dołka, czyli krateru Eagle.

ewebgvofjtt5nmmmqg Zdjęcie satelitarne miejsca lądowania łazika Opportunity. Fot. NASA/JPL.

Po lądowaniu, łazik opuścił lądownik i udał się w podróż eksploracyjną. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego na zdjęciach widzimy tylko lądownik, a nie są widoczne charakterystyczne ślady pozostawiane przez koła łazika.

rerldkevy568rcl1rer Zdjęcie satelitarne miejsca lądowania łazika Opportunity. Fot. NASA/JPL.

Jest to zasługa intensywnych burz pyłowych szalejących na Czerwonej Planecie. Dzięki nim krajobraz naszego przyszłego domu bezustannie zmienia się.

rwr589ejbailyq9fu3bddbdewe Lądownik łazika Opportunity, który znajduje się w kraterze Eagle. Fot. NASA/JPL.

Oppurtunity w swojej karierze znalazł na powierzchni Marsa kilka meteorytów. W sierpniu 2014 roku łazik ustanowił nowy rekord odległości przebyty przez pojazd kołowy poza Ziemią. Łącznie pojazd pokonał dystans ponad 40 km. Poprzedni rekord przebytej odległości należał do radzieckiego łazika Łunochod 2.

Źródło: NASA / Fot. NASA/JPL