Na polu interfejsów mózg-komputer (BCI) i czytania myśli dokonały się w ostatnich latach spore przełomy - a grupie chińskich naukowców udało się dokonać kolejnego. A zrobili to oni zaprzęgając do pracy sieć neuronową, która potrafi doskonale rozszyfrowywać obrazy pobierane z ludzkiego umysłu.

Do tej pory wiele zespołów naukowych próbowało odtwarzać widziany przez człowieka obraz na podstawie wykonanego z pomocą rezonansu magnetycznego skanu kory wzrokowej w mózgu, jednak rezultaty dalekie były od ideału - obraz był po prostu rozmazany.

Trójka chińskich badaczy opracowała technikę nazwaną DGMM (Deep Generative Multiview Model), w której wykorzystywana jest sieć neuronowa, która uprzednio została z pomocą dużego zbioru danych wytrenowała w rozszyfrowywaniu obrazów ukrytych w naszym mózgu na podstawie rozmieszczenia poszczególnych wokseli (trójwymiarowy odpowiednik piksela).

obraz

Przełom jest spory, niemniej i tak do wykorzystania tej metody w prawdziwym świecie jeszcze długa droga - póki co badani musieli przyglądać się przez dłuższy czas jednemu, statycznemu obrazowi, a efekt nadal nie jest idealny. Jednak postęp cały czas zachodzi i tylko kwestią czasu jest możliwość widzenia w czasie rzeczywistym tego, co widzi inny człowiek - technicznie jest to jak najbardziej możliwe.

Źródło: MIT Technology Review, Zdj.: Changde Du,  et al., 2017