Mamy świetną wiadomość dla wszystkich tych, którzy chcą mieć w jednym miejscu wszystkie usługi on-line oferowane przez ministerstwa i urzędy administracji publicznej. Anna Streżyńska, obecna Minister Cyfryzacji, zapowiedziała właśnie stworzenie portalu internetowego, w ramach którego zostaną zintegrowane wszystkie usługi. Obywatele będą mogli z niego korzystać już od 2018 roku.

Informacje o tym serwisie pojawiły się podczas konferencji Impact'17. Minister chce spiąć wszystkie usługi ze względu na to, że w tej chwili są one rozproszone i ciężko jest się po nich poruszać. Główny portal obywatel.gov.pl oferuje 37 usług wystawianych przez 18 ministerstw. Na portalach dziedzinowych znajduje się 137 usług, a na portalu prowadzonym przez resort rozwoju: biznes.gov.pl - 250 usług skierowanych do przedsiębiorców.

30 czerwca zostanie pilotażowo uruchomiony portal pokazujący, jak współdziałają w warstwie informacyjnej trzy resorty: cyfryzacji, energii i rozwoju. "Po to, żeby pokazać, że cyfryzacja jest strukturalna, horyzontalna, nie można jej budować w pojedynkę, muszą wszystkie resorty budować ją razem" - powiedziała szefowa resortu cyfryzacji, Anna Streżyńska.

Niezmiernie cieszy fakt, że do tworzenia takiego ułatwiającego życie rozwiązania powstanie zespół skupiający specjalistów od e-administracji ze wszystkich ministerstw. W projekt będą mogli włączyć się zarówno obywatele, jak i przedsiębiorcy. "Chcemy wykorzystać nowe technologie, które pojawiają się np. w startupach" - zapowiedziała Streżyńska.

Minister chce też, abyśmy mieli do dyspozycji wszystkie ważne dla nas dokumenty na swoich smartfonach. Takie dobrodziejstwa powstają w ramach pilotażowego programu mDokumenty. W tej chwili korzysta już z niego ok. 1,3 tysiąca osób w czterech miastach: Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu.

Przypomnijmy, że Streżyńska wcześniej zapowiedziała, że po wdrożeniu mobilnego dowodu tożsamości pojawią się kolejne dokumenty: pakiet kierowcy, zawierający dokumenty kierowcy i pojazdu, legitymacje studenckie i szkolne, dokumenty mieszkańca miasta, np. karta miejska, a także dokumenty emeryta i rencisty, osoby niepełnosprawnej czy karta dużej rodziny.

mdokumentyrwrrpolkgig55e Zasada działania nowego systemu mDokumenty. Fot. MC

"Wszystko, co możemy znajdzie się w telefonie komórkowym lub przez telefon komórkowy w zależności od tego, jaki to będzie dokument" - oceniła Streżyńska.

Co ważne, mDokumenty, które dostępne będą na naszych smartfonach, i informacje na temat ich właścicieli oraz osób z nich korzystających, będą gromadzone w rejestrach państwowych i będą w pełni zabezpieczone, więc nawet gdybyśmy zgubili urządzenie mobilne, nikt niepowołany nie uzyska do nich dostępu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/PAP / Fot. MC