W Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia (gmina Kobierzyce), LG Chem buduje pierwszą w Europie i jedną z największych na świecie fabryk akumulatorów do samochodów elektrycznych. Inwestycja warta jest ponad 1,3 miliarda złotych. Co najważniejsze, w nowej fabryce koncernu powstanie ponad 3000 miejsc pracy.

W obiekcie będzie produkowanych ponad 100 tysięcy baterii rocznie do samochodów elektrycznych o wysokiej wydajności, które będą mogły pokonywać dystans do 320 kilometrów na jednym ładowaniu.

Fabryka będzie również dostarczała akumulatory do planowanych przez rząd nowych, zielonych inwestycji dotyczących transportu miejskiego. Chodzi tutaj o zastępowanie autobusów napędzanych silnikami spalinowymi, nowymi, wydajniejszymi i przyjaznymi środowisku naturalnemu elektrycznymi.

Mateusz Morawiecki podtrzymał też swoje wcześniejsze wypowiedzi o 1 milionie samochodów elektrycznych na polskich drogach do roku 2025. Osiągnięcie tego celu ma być możliwe dzięki budowie pierwszego, polskiego i w pełni elektrycznego pojazdowi (zobaczcie tutaj) oraz programowi ułatwień, dofinansowania i ulg dla Polaków, którzy zdecydują się w przyszłości na zakup produkowanych w Polsce takich pojazdów (zobaczcie tutaj).

9fefef59801gt66g691 Inwestycje LG pod Wrocławiem. Fot. LG.

Firma LG planuje uruchomienie pod Wrocławiem całkowicie zintegrowanego systemu produkcyjnego obejmującego produkcję wszystkich komponentów: od elektrod do ogniw, modułów i kompletnych modułów zasilających. 

LG chwali się, że będzie to również jeden z najbardziej ekologicznych obiektów na świecie. Inwestycje koncernu w pozytywny sposób wpłyną na branżę technologiczną w Polsce, dając zatrudnienie wielu wykwalifikowanym inżynierom.

Źródło: LG / Fot. LG/Pixabay/Twitter