Laboratorium Facebook Artificial Intelligence Research (FAIR), które zajmuje się rozwojem sztucznej inteligencji dla sieci Marka Zuckerberga, dostrzegło ostatnio w trakcie badań coś niezwykłego. Podczas konwersacji czatbotami stworzyły one własny język do komunikowania się między sobą.

W zasadzie o to w badaniach tych chodziło - stworzono model pozwalający maszynom na prowadzenie konwersacji wykorzystując jednocześnie uczenie maszynowe by cały czas dopracowywać strategie negocjacyjne - to doprowadziło do stworzenia przez komputery własnego języka.

Samo w sobie jest to niezwykłe, ale równie ciekawe jest to, że maszyny opanowały także doskonale umiejętności negocjacyjne - opanowały one między innymi blefowanie - udawanie zainteresowania jakąś nieistotną materią, by później z niej zrezygnować w zamian za jakieś ustępstwo z drugiej strony.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy się zbroić przed buntem Skynetu, ale musimy być przygotowani na to, że maszyny odbierać nam będą w najbliższych latach coraz więcej pracy.

Źródło: FAIR [PDF], Zdj.: TriStar