Elon Musk jest człowiekiem, który na co dzień prężnie działa ze swoimi firmami w świecie najnowocześniejszych technologii. On jak nikt inny na świecie wie, jak będzie wyglądała przyszłość naszej cywilizacji, jeśli w odpowiedni sposób nie będziemy kontrolowali rozwoju robotów i technologii sztucznej inteligencji.

Podczas konferencji National Governors Association Summer Meeting w Rhode Island, Elon Musk oświadczył, że powinniśmy być ostrożni w tych tematach, ponieważ "AI to fundamentalne zagrożenie dla istnienia ludzkiej cywilizacji".

"Dopóki ludzie nie ujrzą robotów chodzących po ulicach i zabijających innych ludzi, nie będą wiedzieli, jak mają reagować, ponieważ wydaje im się to takie eteryczne. Sztuczna inteligencja to rzadki przypadek, kiedy moim zdaniem powinniśmy być aktywni w ustanawianiu regulacji, a nie reaktywni. Dlatego, że moim zdaniem z reaktywną postawą dojdziemy do momentu, w którym będzie już dla nas za późno" - powiedział Musk.

Musk chce przeciwdziałać takiej kolei rzeczy, która bez rządowych regulacji może wymknąć się nam spod kontroli. Szef Tesli i NeuraLink zdaje sobie sprawę z gigantycznego zagrożenia, gdyż zna to z autopsji.

"Normalnie regulowanie jakiegoś tematu ma miejsce wtedy, gdy wydarzy się coś złego, wówczas dochodzi do poruszenia w opinii publicznej, a po wielu latach w końcu ustanawia się regulacje w tym konkretnym przypadku. Wtedy też pojawiają się firmy, które stawiają wyraźny opór, ponieważ nie chcą, żeby ktoś narzucał im to, co mają robić." - dodał szef SpaceX.

Elon w końcu sam działa w inicjatywie OpenAI, która ma na celu zarówno opracowanie technologii sztucznej inteligencji, jak i odpowiednich regulacji prawnych, w ten sposób, aby jak najbardziej była ona zależna od ludzi i przez nich w pełni kontrolowana. Przypomnijmy, że pod jego wypowiedziami wielokrotnie podpisywało się wielu znanych ludzi ze świata nauki i technologii.

Fakt potrzeby stworzenia odpowiednich przepisów jest czymś naturalnym, ale czy w tak szybkim postępie w technice, jaki obserwujemy obecnie na świecie i pogoni naukowców za sławą, karierą i wielkimi pieniędzmi przypadkiem nie sprawi, że najczarniejszy scenariusz wieszczony przez Muska ziści się? Nie miejmy tylko nadziei, że tak nie będzie, po prostu już teraz coś z tym zróbmy.

Źródło: Recode / Fot. NGA