Najnowocześniejsza i najskuteczniejsza obecnie na całym świecie metoda edycji genów w organizmach żywych o nazwie CRISPR-Cas9 umożliwi nam pozbycie się wszystkich chorób dręczących obecnie ludzkość. Ale to nie wszystko.

Podczas zorganizowanego niedawno spotkania na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, naukowcy, politycy, szefowie firm technologicznych, rolnicy i zwykli obywatele debatowali na temat jeszcze szerszego wykorzystania potęgi metody CRISPR w rolnictwie, aby z jej pomocą stworzyć najwyższej klasy pożywienie dla ludzi i zlikwidować problem głodu na świecie.

Warzywa i owoce GMO będą odporne na skrajne warunki klimatyczne, będą dostarczały więcej wartości odżywczych, cechowały się lepszym smakiem i pozbawione będą toksyn. Projekt ma na celu stworzenie nowej jakości pożywienia, które sprawi, że ludzkość będzie zdrowsza, a jej jakość życia polepszy się, czyli tak jak powinno to być przy obecnym poziomie technologicznym w XXI wieku.

rwrr6h9c0c7615b06a61dce Przyszłość rozwoju technologii CRISPR-Cas9. Fot. NBF.

Modyfikacje genetyczne będą dokonywane w warzywach, owocach, roślinach, ludziach, zwierzętach hodowlanych, pożywieniu, owadach przenoszących choroby i posłużą do tworzenia nowych organizmów żywych.

Podczas spotkania w Berkeley ustalono wiele ważnych kwestii, jednak organizatorzy, którzy odpowiadają za opracowanie i kontrolowanie dostępu do metody CRISPR, wciąż widzą wiele przeszkód biznesowych, politycznych i ideologicznych związanych z popularyzacją metody i tworzeniem z jej pomocą przez takie firmy jak Monsanto nowych technologii sprzyjających ludzkości.

Źródło: NextBigFuture / Fot. NBF/Twitter