Projekt polskiego samochodu elektrycznego przeszedł już pierwszą fazę, jaką był konkurs na wizualizację samochodu. Teraz Electromobility Poland, czyli firma odpowiedzialna za cały projekt, wybrała cztery koncepcje. Jedna z nich już niebawem urzeczywistni się w postaci prototypu, a w przyszłym roku wyjedzie na polskie drogi.

Polski samochód elektryczny pozycjonowany będzie w segmencie niedużych, miejskich aut klasy A, a więc będzie oferował długość poniżej 3,75 m. Dodatkowo Electromobility Poland chce, aby pojazd miał zasięg na poziomie 250 kilometrów, a koszt przejechania nim 100 kilometrów ma nie przekraczać 4 złote. Jego cena ma nie przekraczać 40 tysięcy złotych, a zakup pojazdu ma być dofinansowany przez państwo (zobaczcie tutaj).

123podlielekctikgo2 Koncepcja zaproponowana przez: Mariusz Nadolny/Łukasz Kościesza.

Wizualizacje nadwozi e-auta przyszłości oceniało jury, w którym zasiedli m.in. Anna Dereszowska, Oskar Zięta, Rafał Patyra, Joanna Madej, prof. Marcin Ślęzak i prof. Stefan Westrych. Każdy ze zwycięzców otrzymał 50 tysięcy złotych.

Na wiosnę 2018 roku prototypy pojawią się na polskich drogach, gdzie będą testowane w najróżniejszych warunkach miejskich. Później nastąpi ich homologacja i wyprodukowane zostaną one w ilości 100 sztuk każdy. Ostatecznie to wszyscy Polacy zdecydują, który z przygotowanych przez najróżniejsze polskie firmy pojazdów trafi do produkcji seryjnej i masowej sprzedaży.

123podlielekctikgo1 Koncepcja zaproponowana przez: Damian Woliński

Teraz, gdy władza się zmieniła, realizacja tego projektu ma być możliwa. Dlatego nad całym przedsięwzięciem czuwa Ministerstwo Energii. W zamyśle ElectroMobility Poland, system ładowania pojazdu i lokalizacje stacji mają być tworzone w ten sposób, aby samochód mógł być użytkowany w mieście i ładowany głównie w nocy.

123podlielekctikgo3 Koncepcja zaproponowana przez: Mateusz Tomiczek

Jest to niezwykle ważne dla firm energetycznych, ponieważ to właśnie w nocy gospodarstwa domowe najmniej zużywają energii elektrycznej, więc elektrownie notują ogromne straty. Tak więc nocne ładowanie nie tylko nie odbije się na domowym budżecie, bo stawki za prąd będą o wiele niższe, ale również firmy energetyczne zyskają nowych, stałych klientów. 

123podlielekctikgo4 Koncepcja zaproponowana przez: Sebastian Nowak

ElectroMobility Poland z pomocą rządu stworzy podstawy dla nowego rynku pojazdów w pełni elektrycznych w Polsce i stanie się częścią globalnego przemysłu takich pojazdów. Historyczny projekt polskiego rządu ma sprawić, że w roku 2025 po polskich drogach będzie poruszało się co najmniej milion elektrycznych aut.

Źródło: ElectroMobility Poland / Fot. Electromobility Poland