Centralny Port Lotniczy zostanie zbudowany w okolicach miejscowości Baranów, obok Grodziska Mazowieckiego, ok. 40 kilometrów na zachód od centrum Warszawy. Koszt całej inwestycji ma wynosić 30 miliardów złotych.

Megalotnisko ma zostać oddane do użytku w 2027 roku, będzie największym w Polsce i w tej części Europy. Władze chcą, aby konkurowało, a nawet zdetronizowało największe lotniska na Starym Kontynencie z uwagi na to, że powstanie w centrum Europy i może stać się dogodnym centrum przesiadkowym. Według planów będzie obsługiwało ok. 40 milionów, a docelowo 100 milionów turystów rocznie.

Dla porównania Okęcie, które w statystykach ruchu lotniczego zajmuje czołowe miejsce w Polsce, obsłużyło w 2016 roku około 13 milionów pasażerów. Niestety, jego zdolności wyczerpią się do roku 2030, wówczas będzie z niego chciało korzystać aż 25 milionów pasażerów, a przy możliwej do stworzenia infrastrukturze, będzie można obsłużyć tylko 22 miliony.

rwwathrwrwrow-airrwportee W Polsce powstanie światowej klasy megalotnisko. Fot. Pexels.

Dlatego w rozwoju polskiego lotnictwa cywilnego ma pomóc Centralny Port Komunikacyjny. Ma on stać się też bardzo ważną częścią chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku.

Baranów-Stanisławów znajdują się blisko autostrady A2 oraz linii kolejowej Warszawa – Żyrardów – Koluszki – Łódź. Blisko jest również początek Centralnej Magistrali Kolejowej, która może zostać wydłużona na północ.

Prawdopodobnie wraz z budową i rozwojem megalotniska o nazwie Solidarność ruszą też prace przy rozbudowie autostrady A2 o kolejne pasy, budowie zupełnie nowych dróg i linii kolejowych pozwalających na stworzenie sieci kolei dużych prędkości.

Źródło: PAP/IAR / Fot. Pexels