Zeszłej nocy, na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC), który miał miejsce w Australii, Elon Musk przedstawił swoją nową wizję przyszłości lotów kosmicznych i szczegóły Międzyplanetarnego Systemu Transportowego (ITS) od SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), Księżyc, Marsa oraz transportu ziemskiego i wynoszenia ładunków na orbitę.

spacex-2wewe2

Wszystko to ma być możliwe dzięki nowej, potężnej rakiecie o nazwie Big Falcon Rocket (BFR) i statkowi kosmicznemu. Będzie składała się ona z dwóch stopni i będzie najpotężniejszą rakietą w historii ludzkości.

spacex-2wewe3

Na konferencji, Musk opisał swoje plany dotyczące Czerwonej Planety. Jego głównym celem jest wysłanie człowieka na Marsa i założenie tam pierwszej kolonii. SpaceX zamierza wylądować dwoma statkami już w roku 2022. Misja ma skupić się na przetestowaniu całej technologii i zbadaniu dostępnych tam zasobów.

spacex-2wewe4

Jeśli całe przedsięwzięcie przebiegnie pomyślnie, inżynierowie będą przygotowywać się do wysłania na ten obcy świat misji załogowej. Ma ona nastąpić dwa lata później.

spacex-2wewe1

Statek kosmiczny ma przemierzać przestrzeń kosmiczną z prędkością dochodzącą do 100 tysięcy km/h ,a w lotach suborbitalnych z prędkością 27 tysięcy km/h. Aby było to możliwe, rakieta BFR ma posiadać 31 silników zdolnych wyprodukować ciąg rzędu 5400 ton.

spacex-2wewe5

Statek kosmiczny ma mieć 48 metrów długości i średnicę 9 metrów. Może pomieścić 1100 ton paliwa i mieć zdolność wynoszenia 150 ton. Przypomnijmy, że Saturn V miała zdolność wynoszenia na poziomie 135 ton.

spacex-2wewe7

Jeśli chodzi o część transportową, to ma ona składać się z 40 kabin i dużych przestrzeni wspólnych na towary. Może pomieścić też ok. 100 pasażerów. Zbiornik paliwa napełniony zostanie 240 tonami metanu i 860 tonami płynnego tlenu. Big Falcon Rocket wracające z misji kosmicznych będą tankowane na orbicie, aby maksymalnie skrócić czas podróży i ograniczyć koszty.

spacex-2wewe6

Docelowo na Czerwonej Planecie ma powstać pierwsza kolonia, a później całe miasta, w których zamieszkają miliony Ziemian, stając się Marsjanami. Oczywiście to wizja odległa, ale może zrealizować się w ciągu najbliższych 100 lat.

spacex-2wewe8

Sądząc po przedstawionej wizualizacji i kształtom obiektów, prawdopodobnie w całym przedsięwzięciu pomogą Arabowie z ZEA. Ostatnio przedstawili oni swoje plany budowy miasta na Marsie do roku 2117, a teraz są w trakcie budowy największego na świecie marsjańskiego habitatu na Ziemi. Ma on powstać na pustyni w Dubaju (zobaczcie tutaj).

Źródło: SpaceX/YouTube / Fot. SpaceX