Inżynierowie Robotic Systems Lab z ETH Zurich zaprezentowali niezwykłe zdolności swojego robota kroczącego o nazwie ANYmal. Robot przypominający swoim wyglądem robo-zwierzaki od firmy Boston Dynamics, właśnie posiadł ciekawe zdolności, które pozwalają mu swobodnie poruszać się po budynkach.

Według zamysłu specjalistów ze Szwajcarii, maszyna świetnie będzie sprawdzała się jako pomocnik przy niebezpiecznych dla ludzi misjach w kopalniach, platformach naftowych czy gazowych. Robot ma też znaleźć zastosowanie w akcjach ratowniczych po wystąpieniu kataklizmów i misjach antyterrorystycznych.

ANYmal jeszcze w tym roku ma trafić do komercyjnej sprzedaży, więc jeśli jesteście zainteresowani posiadaniem robo-tragarza lub partnera w swoich ekstremalnych eskapadach, to możecie go mieć za nieco ponad 12 tysięcy dolarów.

Robot waży 30 kilogramów i jest w stanie przenosić ładunki do 10 kilogramów, więc zapakujecie go do bagażnika w samochodzie, a w terenie bez problemu będzie Wam nosił plecak ze sprzętem. Tymczasem zobaczcie, jak ta zdolna maszyna radzi sobie w terenie i budynkach.

Źródło: ETH Zurich/YouTube / Fot. ETH Zurich