Jako że autonomiczność to przyszłość motoryzacji, wszyscy samochodowi giganci i technologiczne korporacje za całego świata na własną rękę pracują nad systemami sztucznej inteligencji. Oczywiście producenci są na różnym etapie rozwoju swoich technologii.

I może Was to zdziwi, ale największe postępy dokonują firmy, które wcale nie są tam bardzo znane na arenie międzynarodowej. Najlepszym przykładem niesamowitych osiągnięć inżynieryjnych w tym temacie, może być firma Navya.

Zaprojektowana, zbudowana i już jeżdżąca po Paryżu taksówka przyszłości od tej firmy może poszczycić się aż czwartym poziomem autonomiczności (jest pięć poziomów). Oznacza to, że pojazd o nazwie Autonum Cab nie potrzebuje kierowcy, a w środku próżno szukać kierownicy, kokpitu, pedałów czy lusterek. Za to na pokładzie vana znajdziemy aż 10 radarów LIDAR i system kamer.

Firma Navya zamierza już w przyszłym roku rozpocząć sprzedaż Autonum Cab. Cena autonomicznej taksówki ma wynosić ok. 250 tysięcy euro. Pomimo sporej ceny, zainteresowanie nią jest ogromne, zwłaszcza wśród klientów biznesowych, a także władz lotnisk i hoteli.

Źródło: Navya/YouTube / Fot. Navya