Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu była największym znanym i najlepiej udokumentowanym kataklizmem nuklearnym w XX wieku. Teraz, po 31 latach od tego wydarzenia, okazuje się, że sytuacja rozegrała się zupełnie inaczej, niż do tej pory uważaliśmy.

Naukowcy ze Szwedzkiej Agencji Badań Obronnych, Uniwersytetu Sztokholmskiego i Służby Meteorologiczno-Hydrologicznej przeprowadzili badania naukowe, analizując relacje świadków i zebrane dane na temat całej katastrofy.

Okazuje się, że pierwsza eksplozja nie była spowodowana wzrostem ciśnienia znajdującej się w reaktorze pary wodnej, która wysadziła ważącą 1200 ton osłonę biologiczną (antyradiacyjną) pokrywającą reaktor. W rzeczywistości był to wybuch jądrowy.

Dopiero później nastąpiła kolejna eksplozja, wówczas już systemu chłodzącego reaktor. Szwedzi wysnuli taką hipotezę m.in. po relacjach świadków, wedle których pierwszemu wybuchowi towarzyszyło pojawienie się niebieskiego rozbłysku, tak charakterystycznego dla wybuchu jądrowego.

tschernobyldwdwdd Zniszczony blok reaktora nr. 4 elektrowni w Czarnobylu. Fot. Twitter.

W dodatku na miejscu katastrofy nie znaleziono płyty obudowy reaktora, bo stopiła się ona w olbrzymiej temperaturze, której wybuch pary nie mógł wytworzyć, oraz zarejestrowano emisję izotopów 133Xe i 133mXe. Ślady izotopów ksenonu zarejestrowano daleko od Czarnobyla, bo w okolicach Moskwy, a nawet w Skandynawii.

Zdaniem naukowców, te izotopy mogły powstać i roznieść się po Europie tylko na skutek wybuchu jądrowego, a nie tylko wybuchu pary. Kolejna eksplozja, tym razem pary, nastąpiła niecałe 3 sekundy później.

Świadkowie mówili o nawet kilku eksplozjach, ale najważniejsze były dwie pierwsze, w tym właśnie wybuch jądrowy. Obie doprowadziły do zniszczenia bloku reaktora nr 4, skażenia okolic elektrowni, zarówno po stronie dzisiejszej Białorusi, jak i Ukrainy, oraz powstania radioaktywnej chmury, która rozeszła się po znacznej części Europy.

Prawdopodobnie władze ZSRR miały świadomość tego, co naprawdę się stało, ale postanowiły trzymać to w tajemnicy przed całym światem, aby ograniczyć skutki psychologiczne całej tej potwornej katastrofy.

Źródło: Nuclear Technology / Fot. Twitter