Już za niespełna rok polskie satelity Światowid oraz Rusałka polecą w kosmos i zaczną prowadzić cenne badania dla świata astronomii. SatRevolution, wrocławska spółka opracowująca rozwiązania z zakresu technologii kosmicznych, podpisała właśnie kontrakt z amerykańską firmą NanoRacks.

Wyniesienie na orbitę dwóch takich satelitów planowane jest na koniec III kwartału 2018 roku z Wallops Island w Virginii. Polskie satelity najpierw dotrą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a stamtąd, dzięki wyrzutni P-POD, powędrują na swoje orbity.

Światowid i Rusałka będą pierwszymi polskimi komercyjnymi satelitami, które zajmą się badaniem przestrzeni kosmicznej, a dokładnie promieniowaniem kosmicznym i zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Obudowa polskich satelitów została wykonana ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanej ściance. Dzięki temu urządzenia będą odporne nie tylko na wszelkie wibracje, które napotkają podczas lotu, ale też na promieniowanie kosmiczne.

Wysoka trwałość zewnętrznych elementów zapewnia także odporność na częste, a zarazem gwałtowne zmiany temperatury, od -150°C do 300°C, bo takich można spodziewać się na orbicie.

Konstrukcję wykonano z pomocą druku 3D. Już wcześniej niejednokrotnie podkreślano, głównie poza Polską, że ta technologia znajdzie szerokie zastosowanie w awiacji i podboju kosmosu. Wspomniana obudowa satelity ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20 cm.

Wewnątrz satelitów znajdzie się m.in. uchwyt do kamery, twórcy wspominają o systemie otwierania i pozycjonowania paneli fotowoltaicznych. Światowid i Rusałka zostały przygotowane do łatwego montażu szyn pozwalających na mocne usadowienie urządzeń w rurze wyrzutni P-POD (Poly-Picosatellite Orbital Deployer), czyli Orbitalnej Wyrzutni dla Wielu Pikosatelitów.

P-POD pełni kluczową rolę jako interfejs pomiędzy rakietą a satelitą. Ma on konstrukcję rurową i pozwala pomieścić ładunek o wymiarach do 10x10x34 cm. Ponadto minimalizuje on potencjalne ryzyko interakcji pomiędzy ładunkiem przeznaczonym do wystrzelenia satelity a rakietą.

Źródło: SatRevolution / Fot. SatRevolution