Co jakiś czas, sonda Juno, która bezustannie obserwuje największą planetę Układu Słonecznego, przysyła na Ziemię najnowsze zdjęcia tego fascynującego obiektu. Urządzenie przeleciało obok gazowego giganta po raz dziewiąty i ponownie bliżej przyjrzało się jego gęstej atmosferze.

To bardzo ważne zadanie, ponieważ pojawia się tam wiele tajemniczych zjawisk, które świat astronomii od dekad pragnie wyjaśnić i lepiej zrozumieć. Sonda Juno wykonała zdjęcie 27 października 2017 roku, gdy znajdowała się 18 906 kilometrów z dala od Jowisza. W skali przestrzennej jeden piksel na zdjęciu odpowiada 12 kilometrom chmur.

pia21972ewewe Fascynująca gęsta atmosfera Jowisza pełna antycyklonów. Fot. NASA.

Na fotografii możemy zobaczyć dominujące odcienie niebieskiego i białe zygzaki cyklonów i antycyklonów. Z tego co wiemy, pojawiają się one i zanikają w różnym tempie. Jedne potrafią istnieć przez dni, miesiące, a nawet lata, a inne zaledwie kilka godzin.

pia21972ewewe2 Fascynująca gęsta atmosfera Jowisza pełna antycyklonów. Fot. NASA.

To dzięki nim możemy uświadomić sobie, jak dynamiczną strukturą jest gęsta atmosfera Jowisza i jak mało jeszcze wiemy o naszym Układzie Słonecznym i przemierzającym go obiektach.

Źródło: NASA / Fot. NASA/JPL-Caltech