Kopanie kryptowalut pożera niebotyczne ilości energii, które porównywane są z zapotrzebowaniem na nią aż 159 krajów świata. Ale to nie koniec problemów. Okazuje się, że kryptogórnicy masowo wykupują karty graficzne, co ma niebagatelny wpływ na projekty związane z poszukiwaniem śladów pozaziemskiego życia.

Sprawa jest poważna, zwłaszcza dla rozwoju inicjatywy SETI, czyli rozbudowanego, wieloletniego projektu naukowego, którego celem jest znalezienie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych i świetlnych sztucznie wytworzonych, pochodzących z przestrzeni kosmicznej, a niebędących dziełem człowieka.

Astronomowie z SETI chcą rozbudować swoje programy analizowania danych/sygnałów pochodzących z głębi kosmosu, a zebranych z pomocą Radioteleskopu Green Bank Observatory w Wirginii Zachodniej oraz Parkes Observatory w Australii, jednak nie mogą, ponieważ borykają się z ogromnymi problemami w zakupie dużych ilości wydajnych kart graficznych.

aewrwrwrcrypcukii45fw Kopanie kryptowalut utrudnia pracę SETI. Fot. Twitter.

Samo Centrum Badawcze SETI w Berkeley wykorzystuje 100 kart graficznych i stale musi być rozbudowywane. Niestety, póki co nie zapowiada się, aby sytuacja zmieniła się na lepsze. Cała nadzieja w opracowywanych przez m.in. Samsunga nowych układach graficznych, które są dedykowane właśnie kopaniu kryptowalut (zobaczcie tutaj).

Jeśli zaleją one rynek i okażą się popularne wśród kryptogórników, to jest nadzieja na spadek cen zwykłych kart graficznych i ich większą dostępność w sklepach.

Źródło: GeekWeek.pl/BBC / PxHere/Twitter