Stephen Hawking, prawdopodobnie najbardziej znany naukowiec na świecie, zmarł dziś w wieku 76 lat. Rzecznik rodziny poinformował, że profesor odszedł spokojnie w swoim domu w Cambridge i jego bliscy proszą o chwilę spokoju, by uczcić i opłakać jego śmierć, ale dziękują wszystkim za wsparcie.

Brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk urodził się 9 stycznia 1942 roku w Oksfordzie w Anglii. Najbardziej znane z jego osiągnięć to opracowanie wraz z Rogerem Penrosem twierdzenia odnoszącego się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, które dziś znane jest jako promieniowanie Hawkinga. W 1988 wydał zaś książkę "Krótka historia czasu", która przybliża laikom kluczowe zagadnienia z dziedziny fizyki, astronomii i kosmologii. Ta okazała się hitem i rozeszła się w nakładzie ponad 10 mln egzemplarzy, co jak na jej tematykę jest nie lada osiągnięciem.

W wieku 21 lat u Hawkinga zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. W konsekwencji wylądował na wózku inwalidzkim, a w 1985 roku tracheotomia pozbawiła go głosu, przez co zmuszony był komunikować się ze światem za pomocą komputerowego syntezatora mowy obsługiwanego przez drobiazgowe ruchy policzka.

image-81409-860_panofree-bfti-81409

Hawking podkreślał jednak, że jego znacząca niepełnosprawność nie ma większego znaczenia w jego dziedzinie nauki, czyli fizyce teoretycznej. Jego zdaniem, nawet mu to pomogło, ponieważ mógł skupić się problemach związanych fizyką, zachowując klarowny umysł.

Dzieci Stephena Hawkinga, Lucy, Robert i Tim, napisały krótkie oświadczenie o poniższej treści:

"Jesteśmy głęboko poruszeni śmiercią naszego ukochanego ojca. Był wspaniałym naukowcem i niezwykłym człowiekiem, którego praca i dziedzictwo przetrwają wiele lat. Jego odwaga i upór wraz z błyskotliwością i humorem inspirowały ludzi na całym świecie. Kiedyś powiedział "Ale ten wszechświat byłby pusty bez ludzi, których kocham". Zawsze będziemy za nim zawsze tęsknić."

Źródło: GeekWeek.pl/TheVerge / Fot. ZeroG