W lutym New York Times zapowiadał, że Google jeszcze w tym roku wprowadzi do sprzedaży "inteligentne" okulary próbując nieco upowszechnić rozszerzoną rzeczywistość (AR - Augmented Reality). I wygląda na to, że tak się właśnie stanie, gdyż Project Glass ujrzał właśnie oficjalnie światło dzienne.

Okulary są na razie prototypem, lecz Google przygotowało już dziesiątki różnych modeli - nawet takie, które można nosić jako nakładkę na zwykłe okulary korekcyjne. Działają one w ten sposób, że na małym wyświetlaczu znajdującym się tuż nad okiem pokazują one interfejs rozszerzający rzeczywistość o takie elementy jak wiadomości (zapewne uzyskane przez bezprzewodową łączność z naszym smartfonem), informacje o pogodzie, mapy, przypomnienia etc. Do tego są one, oczywiście, zintegrowane w pełni z Google+. Jak zauważają sami pracownicy Google, którzy mieli szansę z okularów korzystać - "usuwają one technologię z drogi". Na przykład jeśli chcemy wykonać zdjęcie nie musimy już wyjmować komórki z kieszeni - wystarczy, że na coś spojrzymy i naciśniemy przycisk na okularach. No i pamiętajmy, że na rynku są już dziesiątki aplikacji AR dedykowanych smartfonom. Jeśli zatem okulary będą wyposażone w system Android dostaniemy sporą bazę programów na starcie.

Zdaniem Nicka Biltona z NYT okulary już wyszły poza fazę projektu i powoli zmierzają one na rynek. Ich premiera ma według niego nastąpić jeszcze przed końcem roku i mają one finalnie kosztować 250-600 dolarów. Steven Levy z Wired  w nieco świeższym artykule twierdzi z kolei, że data ta jest bardzo nieprawdopodobna.

A tak to może wyglądać w praktyce ;)