tydzień prawdziwego geeka

Listopad
18

CERN potwierdza neutrina szybsze od światła!!!

Krzysiek DzielińskiFizyka

, , , , , , , ,

Ocena:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading ... Loading ...

Pamiętacie neutrina poruszające się szybciej od prędkości światła i późniejsze podważanie wiarygodności eksperymentu? Teraz CERN wydał oficjalne oświadczenie, w którym stwierdza po przeprowadzeniu drugiego, takiego samego (choć poprawionego nieco) testu, że pomiary pierwszego były właściwe. Oznacza to, że neutrina faktycznie przemieszczały się szybciej niż prędkość c.

Pierwszy sensacyjny wynik uzyskano wysyłając neutrino (cząstkę elementarną o zerowym ładunku elektrycznym należąca do grupy leptonów) z laboratorium CERN pod Genewą do włoskiego laboratorium w Gran Sasso – oddalonego o 730 kilometrów. W ciągu trzech lat trwania eksperymentu zauważono, że neutrina docierają do swojego docelowego punktu o 60 nanosekund szybciej niż dokonałoby tego światło.

Po eksperymencie tym zawrzało nie tylko w środowisku naukowym, gdyż odkrycie takie podważało teorię względności Einsteina, według której nic nie może poruszać się szybciej od światła, lecz także wśród wszystkich miłośników fantastyki naukowej, którzy liczyli na podróże w czasie.

Nowe testy przynoszą jeszcze ciekawsze odpowiedzi – okazuje się bowiem, że neutrina nie podróżują przez całą drogę z prędkością wyższą niż c, lecz przeskakują z nią krótki – zaledwie 20-metrowy dystans. Pokonują go one jednak z prędkością co najmniej 10-krotnie wyższą od prędkości światła (a być może miliony razy większą).

Przy powtórzonym eksperymencie zaledwie dwadzieścia neutrin przekroczyło prędkość światła (eksperyment trwał kilka tygodni, poza tym użyto krótszej, 3-nanosekundowej wiązki) – jednak wystarcza to do stwierdzenia, że badanie było rzetelne. Co dziwne – tym razem pojawił się jeszcze dodatkowy efekt nazwany przez fizyków drganiem (ang. jitter) – kilka spośród neutrin, spośród tych które dotarły „przed czasem” wykazało wariację ± 25 nanosekund (od tych 60 nanosekund różnicy od prędkości światła). Jest to ciekawe – bo błąd pomiarowy wynosił tym razem zaledwie ± 10 ns, a więc efekt taki naprawdę wystąpił.

Pełen, udostępniony przez naukowców dokument znajdziecie tutaj. Obecnie czeka on na potwierdzenie i akceptację przez środowisko naukowe.

Obecnie eksperymenty MINOS i T2K już ostrzą sobie zęby na powtórzenie testów OPERY. Jeśli i one potwierdziłyby te dane – mamy prawdziwą rewolucję w fizyce.

Pełen komunikat wydany przez CERN brzmi tak (w oryginale) (znajdziecie go normalnie pod tym linkiem):

„Following the OPERA collaboration’s presentation at CERN on 23 September, inviting scrutiny of their neutrino time-of-flight measurement from the broader particle physics community, the collaboration has rechecked many aspects of its analysis and taken into account valuable suggestions from a wide range of sources. One key test was to repeat the measurement with very short beam pulses from CERN. This allowed the extraction time of the protons, that ultimately lead to the neutrino beam, to be measured more precisely.

The beam sent from CERN consisted of pulses three nanoseconds long separated by up to 524 nanoseconds. Some 20 clean neutrino events were measured at the Gran Sasso Laboratory, and precisely associated with the pulse leaving CERN. This test confirms the accuracy of OPERA’s timing measurement, ruling out one potential source of systematic error. The new measurements do not change the initial conclusion. Nevertheless, the observed anomaly in the neutrinos’ time of flight from CERN to Gran Sasso still needs further scrutiny and independent measurement before it can be refuted or confirmed.

On 17 November, the collaboration submitted a paper on this measurement to the peer reviewed journal JHEP. This paper is also available on the ArXiv preprint server.”

Jeśli masz pytania na ten temat zadaj je na jak.pl
Już wkrótce HALO 4!

Komentarze do wpisu (16)

  • Ekstremiści są wśród nas ?

  • Może (płacisz i masz) , gorzej z obecnie panującym socjalizmem (jak urzędnik stwierdzi że tego potrzebujesz to wtedy być może ew. jak będziesz miał szczęście i odpowiednią ilość kopert z łapówkami dostaniesz pozwolenie na zakup). Zresztą „ciemna energia” pewnie wyczerpie się za naście/dziesiąt/set miliardów lat jak impet wielkiego wybuchu zaniknie.

  • niewyczerpalne źródło prądu w kapitalizmie zaistnieć nie może..

  • @Piotr
    Wiele osób ma to co ty już za sobą.

  • Antygrawitacja powiadasz? Zależy co przez nią rozumiesz, podejrzewam że nadprzewodnikowe magnesy na tyle mocne żeby „odepchnąć się” od ziemskiego pola magnetycznego będą dostępne wcześniej. Poza tym nauka bynajmniej nie stoi w miejscu, i będą dużo bardziej spektakularne wynalazki. Jest pole kamuflujące potrafiące „schować” obiekt przed mikrofalami (zakres bliski stosowanym w wojskowych radarach) . Są urządzenia zdolne teleportować kwanty oraz wiązkę laserową. Badania nad Antymaterią oraz ciemną energią (ta ostatnia to w zasadzie niewyczerpalne źródło prądu), Być może nauczymy się zamieniać energię w materię (co jest możliwe, nastąpiło na początku istnienia wszechświata co więcej było by odwrotnością spotkania materii z antymaterią, w przyrodzie wszystko zatacza koło wiec taki proces musi istnieć). Małpa dzięki wszczepom mózgowym może sterować sztuczną ręką więc do cyborgizacji rodem z Ghost in the Shell coraz bliżej.

    ps pozostaje mieć nadzieję że nikt się za tego off-topika nie obrazi

  • mamy początek XXI wieku i takie odkrycie, myślę że kolejne o takiej lub większej skali będzie kwestią 2 dekad i trudno przewidzieć co to może być, ja mam nadzieję, że ‘antygrawitacja’.

  • re Tafer
    A co z fizyką kwantową? nawet nasze mózgi z niej korzystają. Zawsze pozostaje też wspomniana wcześniej jako teoria strun M-teoria. Swoją drogą w nauce nie ma nic stałego, wszystko może zostać obalone.

  • @ hhh

    ” I co teraz? Fizyka uległa przewróceniu? ”

    Jeszcze nie, eksperyment został przeprowadzony i uzyskano takie same wyniki tylko że z większą dokładnością, co wyklucza jakąś pomyłkę, teraz to wszystko musi zostać przeanalizowane przez fizyków i dopireo będą mogli stwierdzić czy trzeba zmieniać książki i zapisaną w niej wiedze którą zdobywa się na uczelniach, możliwe że świat był oszukiwany w tym temacie przez b długi czas ;)

    Fizycy stracą odniesienie względem fundamentalnych praw fizyki, może się to skończyć bardzo zle dla fizyki bo stanie się ona nauka science fiction ;) ale z innej strony będą nowe wyzwania dla fizyków, tylko że wszystko będzie trzeba zaczynać od nowa, co za tym idzie będą szukali nowego zaczepienia do obowiązująch praw fizyki, do tej pory odnośnikiem i zaczepieniem wszystkich badań i praw była własnie teoria Einsteina jesli zostanie ona obalona trzeba będzie szukać podstaw do pisania nowej fizyki, problem taki że zanim zacznie ona być pisana na nowo najpierw trzeba będzie odkryć coś na czym będą bazować, z tym że mogą tego nigdy nie odkryć albo zanim to odkryją miną wieki albo tysiące lat.

  • Mam nadzieję, że te 730 km zmierzyli dokładniej od polskich drogowców :) Teraz chyba będą musieli zbudować 730km swiatłowodu – bo na razie wynik dla światła policzyli na papierze. Ja czekam z niecierpliwością na wynik. Nie wywraca to wcale znanej nam fizyki, ale potencjalnie daje pole do nowych badań – od zmierzenia ew. masy neutrino po zakrzywienie czasoprzestrzeni, antymaterię itd. Pełen bajer.

  • @jedzwarzywa – udowodnij to o czym mówisz to pogadamy…

  • Akurat to że wcześniej czy później prędkość światła zostanie przekroczona było do przewidzenia, prędkość to droga podzielona przez czas potrzebny na jej przebycie. Udowodniono już że zarówno czasem jak i przestrzenią (czyli „trasą pomiarową”) można manipulować. Pytanie tylko jak się ma ten eksperyment do obserwacji astronomów którzy też wykrywają neutrina (podczas wybuchów supernowej światło jakoś je wyprzedza)?

  • ten eksperyment nie dowodzi tego, że n podróżują szybciej niż światło tylko, że tą samą odległość przebyły szybciej niż ono- tak, to różnica. poza tym ruch skokowy może świadczyć że droga nie koniecznie była taka sama. Osobiście doszukiwałbym się rozwiązań w dodatkowych wymiarach wszechświata przewidzianych przez teorię strun. Jeśli rzeczywiście neutrina poruszałyby się szybciej niż światło, to miałyby stałą prędkość wynikającą z ich energii jako cząstki falowo-korpuksularnej. fakt że tak nie jest dowodzi jedynie istnienia mechanizmu, którego jeszcze nie poznaliśmy.

  • Nie, odkryli efekt WARP ;)

  • Wlasnie jestem w tarkcie czytania ksiazki >>Krotka Historia Czasu<< S.Hawkinga.
    Czyzby zbieg okolicznosci !!!

  • W końcu jakiś ciekawy news

  • I co teraz? Fizyka uległa przewróceniu?

Dodaj komentarz




Re:define - Logo