MAR27

  Tego nie wiedzieliście o efekcie placebo

  Tego nie wiedzieliście o efekcie placebo

  Daniel Górecki Komentarze (10)

  Mówiąc najprościej efekt placebo występuje w sytuacji, gdy pacjent otrzymuje leki/substancje zupełnie obojętne dla jego schorzenia i rzeczywiście zdrowieje. Takie osoby czują się lepiej zarówno w sferze psychicznej, jak i cielesnej, i nie jest to wcale zasługa leków (te nie są przecież przyjmowane), ale autosugestii, która powoduje, że organizm leczy się samodzielnie. Postanowiliśmy więc nieco bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i zaprezentować Wam 10 ciekawych faktów na temat placebo.

  Zobacz najnowsze galerie

  Podziel się z innymi


  Ostatnie newsy

  Tagi

  Komentarze

   

  ~~Nelka,

  Do ~~Viper: Autosugestia ? Raczej wiara i "nadzieja" lub przeświadczenie o rozpoznaniu sytuacji czy jest dobra, czy zła. Inaczej "zadane" zadanie do wykonania. Musi być jakieś slowo o tym i jakiś gest: np. opinia lekarza i coś tam on zrobi niby , klepnie, a potem cykl tabletek gorzkich i efekt zrealizowany w odpo. czasie. Dlatego mówmy łobuziakom "Jakiś ty dobry dziecko! Będziesz w przyszlości mądrym czlowiekiem, będziesz się dobrze uczył."- Podświadomość łapie szybko i notuje przesłanie, a za tym, zaczyna realizować co usłyszała.

  Hmm..,

  Ad. 4 - zastrzyki vs tabletki: Dość oczywiste jest, że leki podawane dożylnie mają lepszą sktuczeność, ponieważ od razu znajdują się w krwioobiegu. Wchłanialnością przez układ pokarmowy jest o wiele niższe, leki tak wchłaniane napotykają na wiele barier w organiźmie.

  dorota3009,

  jestem za a nawet przeciw ;) ale jakoś tak jest, że gdy ząb boli a już jesteśmy w poczekalni u dentysty - boli mniej lub wcale. autosugestia jednak coś w sobie ma.

  Gustaw Knitter,

  Niestety ten efekt placebo nie jest tak wspaniały jak opis powyżej. 1- efekt jest bardzo tymczasowy (osobniczo czas jest zmienny, ale najczęściej krótki) 2- nie zawsze efekt jest związany z wydzieleniem endorfiny, a często wynika po prostu z tego ,ze zmęczony leczeniem pacjent przyjmuje postawę "zaczekajmy, a nuż zadziała", a lekarz informuje o poprawie stanu 3- często efekt placebo jest mylony z spontanicznym wyzdrowieniem (pacjenci mają normalny potencjał powracania do zdrowia, wynikający z natury żywego organizmu- jeżeli dać mu czas to albo wyzrowieje albo zachoruje bardziej) 4- i to jest ważne- efekt placebo może prowadzić do swoistego uzależnienia od placebo- pacjent czuje się leczony, ale skuteczność leczenia spada (placebo raz działa innym razem nie zależnie od emocji pacjenta i lekarza danego dnia), wiec domaga się kolejnych, coraz bardziej wyrafinowanych interwencji medycznych- początkowo 1 tabletka, potem więcej, potem zastrzyki, potem skomplikowane maszyny,... 5- pacjent może używać placebo, żeby unikać rzeczywistego leczenia- np zażywać lek "na kaszel" zamiast rzucić palnie papierosów. W tym przypadku placebo skraca życie i zdrowie pacjenta (pacjent nadal pali w nadziei, że placebo zastąpi rzeczywiste leczenie).

  Spider,

  Kiedys brałem udział w badaniu jakiegoś 'leku' na 'moje' schorzenie(RZS). Najpierw przez miesiąc testowano lek nr 1 (niby nowość na rynku, jakiś super hiper, a nawet cofający postęp choroby), zero poprawy, ból i sztywnienie większe niż zwykle. Potem przez drugi miesiąc testowano lek nr 2 i nastąpiła poprawa w samopoczuciu. Co się okazało lek nr 1 to PLACEBO, a nr 2 to leki na daną chorobę (tylko nie zdradzono nazwy leku). Ogólnie to nikomu nie życze tej choroby.

  pixad