PAŹ13

  Największe gwiazdy we wszechświecie

  HR 5171 A

  Krzysiek Dzieliński Komentarze (9)

  Gwiazda HR 5171 A znana także jako V766 Centauri lub HD 119796 jest żółtym hiperolbrzymem znajdującym się w gwiazdozbiorze Centaura, około 12 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Zaczęła ona swoją ewolucję od masy wynoszącej około 40 mas Słońca i rozrastała się stopniowo osiągając finalnie 1300 razy większą średnicę niż ma nasza gwiazda i 2.274 miliarda razy większość objętość. Gdyby znajdowała się ona w Układzie Słonecznym to rozciągałaby się aż do obszaru pomiędzy Jowiszem, a Saturnem.

  Zobacz najnowsze galerie

  Podziel się z innymi


  Ostatnie newsy

  Tagi

  Komentarze

   

  KLM,

  fantastyczne photoshopy

  nudak,

  fajne

  wampir ze wsi,

  Duże skubańce. Jak od słońca do ziemi leci promień 8 minut, a to jeszcze rozciągało by się do jowisza masakra...Co do tej gwiazdy z gwiazdozbioru oriona która może wybuchnąć lada moment, obyśmy nie znaleźli się w płaszczyźnie silnego strumienia promieniowania w momencie wybuchu, bo to przecież tylko 500 lat świetlnych.

  Barrakuda,

  Fantastyczne zdjęcia, więcej artykułów na te tematy.

  rd,

  "To było 12000 lat" "bo to było dawno" Gwiazda żyje tak z 5mln lat, Proporcjonalnie do długości życia człowieka to jak zdjęcie sprzed godziny... Słowa, słowa, słowa... https://www.youtube.com/watch?v=cMWMtLGGg6o

  pixad