SIE4

  Fascynujące fakty na temat… Sparty!

  Fascynujące fakty na temat … Sparty!

  Źródło: pixabay.com Daniel Górecki Komentarze (13)

  Antyczna Sparta położona była w południowo-wschodniej części Peloponezu, w regionie znanym jako Lakonia. Do dziś miasto to budzi duże zainteresowanie historyków, a to ze względu na sporą odmienność w stosunku do innych państw-miast Hellady - kulturową, polityczną, edukacyjną czy przede wszystkim militarną, bo to właśnie za sprawą słynnych spartańskich wojowników było podziwiane w całej starożytnej Grecji. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam 10 fascynujących faktów na temat Sparty:

  Zobacz najnowsze galerie

  Podziel się z innymi


  Ostatnie newsy

  Tagi

  Komentarze

   

  Opa,

  Może warto dodać trochę faktów o niemal instytucjonalnym homoseksualizmie, a dokładniej biseksualiżmie panującym w armii spartańskiej. Młodzi chlopcy uczacy się rzemiosła wojskowego, mieli swojego opiekuna w starszym wojowniku. Ich związek był bardszo silny często, choć nie zawsze, z elementami miłości fizycznej. Spartanie uważali, że kochankowie (męscy) na polu walki sprawdzają się co najmniej tak dobrze jak przyjaciele. Po walce wracali do domów i zapładniali swoje żony, dbając o ich zadowolenie. Spartanie nie cenili sobie sztuki, ładnych przedmiotów, zbytku, literatury. Po sobie pozostawili legendę znakomitych wojowników i nic ponad to.

  Dzikie tysiąclecia dzikich ludzi,

  Ludzkość to dzika banda przez większość czasu swojego istnienia - ostatnie 50 lat na szczęście jest już bardziej cywilizowane ... A im dalej wstecz tym większy wstyd za przodków ....

  Dejv,

  heniek a ja mam beke z ciebie. Mentalnie jesteś właśnie takim heńkiem ze wsi który najlepiej wie ile ktoś powinien ćwiczyć i jak wyglądać i ja najlepiej spędzać czas. każdy kto nie wpisuje się w twoją mądrośc staje się śmieszny bo ty wiesz najlepiej co dla każdego jest dobre. lubisz grac w szachy to graj ale pozwól innym mieć więcej niż te 74kg.

  vik,

  Dodałbym jeszcze ciekawostkę o wyjątkowym chrzcie młodych Spartan. Nago, najczęściej w nocy wypuszczano nastoletnich chłopców w Górach Tajgetos. W ręku trzymali krótki nóż. Porzuceni na pustkowiu, bez map i kierunkowskazów mieli wrócić do rodzinnego miasta. Czasami trwało to kilka tygodni, kto nie wrócił nie nadawał się do bycia spartaninem. Wg idei zwyciężaj albo giń młodzi Spartanie napadali na Helotów kradnąc im żywność i ubranie (w górach peloponeskich często temperatura spada do 0 C) Napad taki często był przygotowywany wcześniej i młody adept był uczony jak to zrobić. Oczywiście większość napadów kończyła się morderstwem dokonywanym na bezbronnych Helotach. To był chrzest gdzie wodą święconą miała być krew przelana na "obcym".

  qwerty,

  helotę, bo w mianowniku helota, ten helota, nie żaden helot, wypada sprawdzić, skoro się robi za znawcę

  pixad