MAJ7

  Tak wygląda dziś opuszczony obóz sowiecki "Mała Moskwa"

  Tak wygląda dziś opuszczony obóz sowiecki w niemieckim Wünsdorf

  Źródło: amusingplanet.com/2017/04/the-abandoned-soviet-camp-of-wunsdorf Karolina Majchrzak Komentarze (18)

  Około 40 kilometrów na południe od Berlina leży małe miasteczko Wünsdorf, które jest domem dla 6 tysięcy mieszkańców. Co jednak ciekawe, jeszcze 30 lat temu liczyło sobie 60 tysięcy, z czego większość była żołnierzami Armii Czerwonej. Żyli oni wewnątrz jednej z największych baz militarnych w Europie i jednocześnie największym sowieckim obozie poza ZSRR. Był on tak duży, że często nazywano go „Małą Moskwą”, co miało swoje uzasadnienie, bo wewnątrz znaleźć można było sklepy, szkoły, szpitale i stację kolejową, z której codziennie odjeżdżały pociągi zmierzające do rosyjskiej stolicy. Dopiero upadek muru berlińskiego w 1989 spowodował, że Rosjanie wrócili do siebie, opuszczając bazę i zostawiając tam większość swojego dobytku. Dziś miejsce to pozostaje opuszczone i odwiedzają je jedynie poszukiwacze przygód i fotografowie:

  Zobacz najnowsze galerie

  Podziel się z innymi


  Ostatnie newsy

  Tagi

  Komentarze

   

  Alex,

  O jejku, to piękne obiekty i wcale nie tak bardzo zniszczone. Dziwię się, że ktoś forsiasty do tej pory się tym nie zainteresował. Na pewno po remoncie zbiłby wielką kasę. Szkoda. Nawet Lenina dla atrakcji mógłby zostawić, bo pomnik jako rzeźba jest całkiem ładny.

  Lynx,

  do deast, a przepraszam robili obywatele radzieccy w Polsce? Ktoś ich zapraszał? Emigranci? Jak najbardziej stacjonują w takim sensie, że sami się wprosili wraz z rodzinami. Potwierdzasz w sumie to co piszę, 100 tysięcy ich było. Gdzie jeszcze było ich tak wielu? Podaj dane.

  Kuba,

  Mała Moskwa = Legnica. A to dlatego, że było tam dowództwo z gen. Dubyninem.

  aka,

  To nie jest rozkradzione. W Polsce, w Kłominie, po wyjeździe Rosjan zostało powyrywane co się tylko dało: okna, parapety, poręcze, kable ze ścian, płytki, chyba wszystko czego nie trzymał fundament...

  deast,

  "Lynx, 07.05.2017 19:12:02 Do hmmm, w Legnicy w 93 w momencie wychodzenia stacjonowało około 100 tyś obywateli radzieckich." Bzdura! Po pierwsze, obywatele nie stacjonują. Stacjonują wojska, których w Polsce było około 60 tys. Na dzień 1 stycznia 1989 stan PGW przedstawiał się następująco: stan osobowy – 59 053 żołnierzy, w tym oficerów – 11 597, chorążych – 6823, podoficerów i szeregowych – 40 633, członków rodzin – 39 995 osób. Legnica była tylko jednym z wielu miejsc gdzie oni stacjonowali.

  pixad