CZE25

  Świat na najstarszych kolorowych fotografiach

  Świat na najstarszych kolorowych fotografiach

  Źródło: boredpanda.com/first-color-photos-vintage-old-autochrome-lumiere Karolina Majchrzak Komentarze (14)

  Kiedy myślimy o starych fotkach, to automatycznie przychodzą nam do głowy czarno-białe zdjęcia, ale jak się okazuje już na początku XX wieku można było pokusić się o kolorowe! Mowa oczywiście o przełomowym wynalazku francuskiego fotografa Louisa Ducos du Haurona, który wprowadzili do produkcji i spopularyzowali bracia Lumière, czyli autochromie. Ten święcił triumfy, chociaż metoda była dość droga i skomplikowana, aż do 1935 roku, kiedy to na rynku pojawił się Kodachrome od Kodaka. Tak czy inaczej, zapraszamy do oglądania galerii jednych z pierwszych kolorowych fotografii na świecie:

  Zobacz najnowsze galerie

  Podziel się z innymi


  Ostatnie newsy

  Tagi

  Komentarze

   

  Kamil 33,

  @ k@zio czym się różni książka od ebooka ? Drugi, to tylko jeden plik z wielu :p. Fotograf ze mnie, jak z kury jastrząb, a analogi ogląda mi się z większą przyjemnością, niż cyfrę.

  JaśQ,

  Jak na takie stare fotografie (o ile nie były "poprawiane") mają ładne kolory i przypominają obrazy. Ja mam "orwochromy" sprzed 40 paru lat - są tragiczne!

  KK,

  @OHM - a może tych parytetów brak dlatego, że większość zdjęć była zrobiona w Europie około 100 lat temu, a ludzie na nich pozowali do portretów? Zdjęcia z innych kontynentów to np. 28, 29, 30, 31, 39... A że nie wszyscy sportretowani są śniadzi lub ciemnoskórzy? No cóż, ludzie są w bardzo różnych kolorach.

  Bullring,

  Lubię oglądać zdjęcia starych ulic, XIX/XX wiek, tak do zakończenia I WŚ. Niestety, większość z nich nie jest datowana. Najciekawsze są widoki tych ulic, jednocześnie ze zdjęciami współczesnymi. Domyślam się, że prezentowane fotografie są wyostrzane i kolorowane komputerowo. Zdjęcie 37, dla znających historię Irlandii, to rarytas.

  OHM,

  @Bea, dziękuję Ci, że nie określasz mojej płci w swoim wpisie. Jedna śniada osoba na jednym zdjęciu z 40. to żadna pociecha, jeśli trzeba ją wypatrywać wręcz z lupą. Dobrze wiesz, że nie takie są parytety.

  pixad