MAR23

  10 najbardziej ikonicznych samolotów w historii

  10 najbardziej ikonicznych samolotów w historii

  Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:F-16_Fighting_Falcon.jpg Daniel Górecki Komentarze (16)

  Tym razem postanowiliśmy zaprezentować ranking najbardziej ikonicznych samolotów w historii. Tych nie brakowało przez 115 lat od przełomu zapoczątkowanego przez braci Wright, dlatego wybór nie był prosty i zestawienie to ma zupełnie subiektywny charakter. Jeśli więc uważacie, że czegoś tu brakuje, to oczywiście zachęcamy do komentowania i podawania modeli (najlepiej z krótkim uzasadnieniem), które Waszym zdaniem powinny się tu znaleźć.

  Zobacz najnowsze galerie

  Podziel się z innymi


  Ostatnie newsy

  Tagi

  Komentarze

   

  Mastel,

  Ale o Messerschmitt Me 262 Schwalbe – pierwszy użyty bojowo samolot myśliwski o napędzie odrzutowym. to juz gimbus nie wiedział .. bo mało w grach występuje . żenada .

  Mikojan,

  Zabrakło mi dwóch modeli; Pierwszego odrzutowca w historii - De Havilland Comet; oraz najpopularniejszego (i najbardziej wszechstronnego w sensie użytkowym) samolotu w historii - Douglas'a DC-3 zwanego "Dakota".

  gzesejk,

  Szwecja, Niemcy ??????? ----Fake News!!!!!

  GJa,

  Pytanie pierwsze jak wybrać samolot ikoniczny? Trzeba przyjąć jakieś kryteria i podzielić samoloty na kategorie. Osobiście podzieliłbym je na trzy kategorie: samoloty seryjne cywilne, samoloty seryjne wojskowe i samoloty eksperymentalne i krótko seryjne powiedzmy do 10 egzemplarzy. Po drugie powinny to być samoloty niezwykłe w jakimś sensie pierwsze, takie których użyto do czegoś niezwykłego i takie, które są na swój sposób doskonałe. Bez wątpienia na takie miejsce zasługują 1] pierwszy samolot na świecie, 2] pierwszy samolot który pokonał Atlantyk, 3] pierwszy lub jeden z pierwszych samolotów odrzutowych i 4] pierwszy lub jeden z pierwszych samolotów ponaddźwiękowych, 5] pierwszy lub jeden z pierwszych seryjnych samolotów wojskowych np. ten na którym latał Czerwony Baron, 6] myśliwiec z drugiej wojny światowej jako na swój sposób najdoskonalszy samolot z silnikiem tłokowym (może być Supermarine Spitfire, ale równie dobrze mógł by to być np. Mitsubishi Zero), 7] samolot z którego zrzucono pierwsze bomby atomowe, 8] DC-3 jako samoloty, dzięki którym podróże lotnicze trafiły "pod strzechę", 9] Mig-21 jako swego rodzaju kałasznikow wśród samolotów, 10] pierwszy samolot pasażerski z kabiną ciśnieniową, 11] najszybszy samolot na Świecie, 12] najszybszy pasażerski samolot na Świecie, 13] pierwszy powszechnie używany samolot szeroko kadłubowy, 14] pierwszy powszechnie używany samolot pionowego startu i lądowania, 15] pierwszy samolot który okrążył świat bez międzylądowania i tankowania w powietrzu, 16] pierwszy seryjny samolot bojowy stealth, 17] samolot wyprodukowany w największej liczbie egzemplarzy, 18] prawdopodobnie najczęściej spotykany obecnie samolot, 19] pierwszy samolot użyty w filmie, 20] jeszcze coś na co nie mam pomysłu.

  maniek,

  niestety lista nie pełna - zbrakło sporo kultowych samolotów - np. B2, A10 Thunderbolt, AN-225, C-130, Mig 21, 25 oraz 29 oraz Su-27... można by jeszcze dodać sporo samolotów z czasów 2WŚ.

  pixad