Kruki mądrzejsze od dzieci

O inteligencji przedstawicieli rodziny krukowatych wiadomo nie od dziś jednak nadal zwierzęta te potrafią nas zaskakiwać. Badania przeprowadzone przez amerykańskich i nowozelandzkich naukowców wskazują, że ptaki te w niektórych zadaniach intelektualnych radzą sobie lepiej od 10-latków.

O inteligencji przedstawicieli rodziny krukowatych wiadomo nie od dziś jednak nadal zwierzęta te potrafią nas zaskakiwać. Badania przeprowadzone przez amerykańskich i nowozelandzkich naukowców wskazują, że ptaki te w niektórych zadaniach intelektualnych radzą sobie lepiej od 6-letnich dzieci.

Już podczas przygotowania do właściwego testu ptaki były w stanie wykazać się nie lada inteligencją. Naukowcy złapali je na wolności (po paru miesiącach zostały one ponownie wypuszczone) i wsadzili do klatki, z której ptaki miały wolne przejście do pomieszczenia gdzie odbywać się miał test. Badacze musieli opracować sposób do skłonienia pojedynczego ptaka do przelecenia do drugiego pokoju podczas gdy pozostałe miały siedzieć na miejscu.

Zaczęli więc oni trening i udało im się dojść do poziomu gdy wystarczyło wskazać na kruka palcem i to wystarczyło aby przeleciał on do drugiego pomieszczenia. A co więcej, dwa spośród nich nauczyły się reagować na nadane im przez naukowców imiona.

Właściwy test odbywał się przy pomocy urządzenia posiadającego dwie zlewki z wodą - jedną węższą i jedną szerszą, do których nalano tyle wody, aby jej poziom był identyczny. Pytanie brzmiało - czy kruki będą potrafiły zgadnąć, które naczynie ma większą objętość?

Na początku dano im 12 kamieni, które mogły wrzucać do zlewek - w tym przypadku zwierzęta mogły wybrać dowolnie, taka ilość wystarczała bowiem aby podnieść poziom wody w każdym z nich na tyle, aby automat wydał nagrodę w postaci jedzenia. Jednak gdy ptaki dostały tylko 4 kamienie - musiały one podjąć słuszną decyzję i wybrać tylko jeden, właściwy (węższy) pojemnik - w szerszym bowiem taka ilość kamieni nie wystarczyłaby do podniesienia poziomu wody.

Wybierały one właściwie i choć naukowcy nie wiedzą jak dokładnie przebiega proces myślowy tych zwierząt, wyglądało to tak jakby zdawały one sobie doskonale sprawę z tego co należy zrobić.

W drugim z testów dano im szklane naczynie w kształcie litery U, którego dół był ukryty przed wzrokiem ptaków. Widziały one tylko dwie wystające zlewki z wodą i musiały (również poprzez wrzucanie do nich kamieni) odgadnąć jak podnieść poziom wody w zlewce gdzie unosi się smakołyk (a wystarczyło wrzucać kamienie do drugiej zlewki).

Jest to zadanie trudne nie tylko dla ptaków lecz także dla dzieci ze względu na fakt zasłonięcia kluczowego fragmentu rurki. Dwa lata temu naukowcy z Cambridge odkryli, że z eksperymentem tym radzą sobie dopiero dzieci w wieku 7-10 lat, a jest on zbyt trudny dla 4-6-latków, którzy są na etapie losowego wrzucania kamyków do obu końców naczynia.

Jednak jednemu z kruków - 6-miesięcznej Kitty - udało się odgadnąć jak prosta maszyna działa i była ona w stanie za każdym razem uzyskać pokarm.

Jesteśmy dopiero na początku drogi ku dokładnemu zbadaniu inteligencji ptaków lecz już teraz wychodzi na to, że na świecie jest o wiele więcej inteligentnych zwierząt niż nam się dawniej zdawało, a zatem wcale nie jesteśmy z naszym intelektem aż tak wyjątkowi.

Poniżej fragment programu BBC prezentującego możliwości wron

Źródło: USCB