Weź ślub na plaży, w lesie lub w górach

Do tej pory ślub mogliśmy wziąć tylko w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego, ale nadchodzą wielkie zmiany w polskim prawie, które umożliwią "młodym" zawarcie związku małżeńskiego dosłownie wszędzie tam, gdzie się im tylko zapragnie, czyli np. w górach, na plaży czy w kosmosie...

Do tej pory ślub mogliśmy wziąć tylko w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego, ale nadchodzą wielkie zmiany w polskim prawie, które umożliwią "młodym" zawarcie związku małżeńskiego dosłownie wszędzie tam, gdzie się im tylko zapragnie, czyli np. w górach, na plaży czy w kosmosie.

Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu, jedynie w szczególnych przypadkach, np. gdy któryś z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwią zorganizowanie ceremonii poza urzędem również innym osobom.

Prawo zmieni się już 1 marca! Para będzie musiała złożyć wniosek do kierownika urzędu. Pamiętajmy, że dzięki zintegrowanemu Systemowi Rejestrów Państwowych możemy złożyć go w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Możemy również wybrać, inne niż urząd, miejsce ceremonii.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że musi być to miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Decyzja o tym, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC. W myśl nowych przepisów, za zorganizowanie takiej uroczystości, przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić 1000 zł.