Mikroskopijny świat w zwolnionym tempie

Każdego roku firma Nikon organizuje niezwykły konkurs Small World Photomicrography, w ramach którego wybierane są najlepsze filmy ukazujące mikroświat tuż spod mikroskopu. Jeśli myślicie, że w mikrowszechświecie nie dzieje się nic ciekawego, to bardzo się mylicie...

Każdego roku firma Nikon organizuje niezwykły konkurs Small World Photomicrography, w ramach którego wybierane są najlepsze filmy ukazujące mikroświat tuż spod mikroskopu. Jeśli myślicie, że w mikrowszechświecie nie dzieje się nic ciekawego, to bardzo się mylicie.

Poniższe filmy, które za chwilę będziecie mogli zobaczyć, odmienią Wasz pogląd na otaczającą Was rzeczywistość. Mamy nadzieję, że jak najbardziej pozytywnie.

Pierwsze miejsce zdobyli Dr Mariana Muzzopappa i Jim Swoger za swoje dzieło, które przedstawia, w zwolnionym tempie, rozwój linii bocznej danio pręgowanego (słodkowodna rybka, popularny gatunek akwariowy).

Linia boczna to organ odpowiedzialny za synchronizację ruchów ryb w wodzie, coś podobnego do ucha wewnętrznego u ssaków. Na filmie możecie zobaczyć poziomy wzrost, który wygląda jak mutacja wirusowa.

Natomiast na kolejnym materiale możecie zobaczyć tworzenie się kryształków w jednej kropli roztworu kofeiny, a dalej unoszące się na wodzie mikroskopijne krople ropy.

Trzeba przyznać, że mikroświat naprawdę potrafi zachwycić swoim pięknem.