Kosmiczna szyba matowieje na zawołanie

Żyjemy w świecie, w którym prywatność to towar deficytowy, więc chociaż w domu każdy z nas szuka chwili wytchnienia od wścibskich oczu i ma potrzebę totalnego odizolowania się od całego świata. Teraz w tym może nam pomóc powłoka na szyby, która dynamicznie adaptuje się do warunków...

Żyjemy w świecie, w którym prywatność to towar deficytowy, więc chociaż w domu każdy z nas szuka chwili wytchnienia od wścibskich oczu i ma potrzebę totalnego odizolowania się od całego świata.

Jako że najbardziej "gołym" elementem naszych domów są okna, przez które z zewnątrz można sporo zobaczyć, to właśnie na rewolucji w tej kwestii skupili się naukowcy z University of Cincinnati ze Stanów Zjednoczonych.

Przygotowali oni tanią powłokę na szyby, która dynamicznie adaptuje się do warunków oświetleniowych i może matowieć dosłownie na zawołanie, przy tym nie blokując przepływu życiodajnego dla nas wszystkich światła.

Pewnie widzieliście w filmach czy serialach oszklone biura, w których szyby matowiały po klaśnięciu. Ta technologia była koszmarnie droga, a polegała na wpuszczaniu i wypuszczaniu specjalnego gazu.

W przypadku wynalazku Smart Window z University of Cincinnati, sprawa ma się nieco inaczej. Technologia ta jest przede wszystkim tania, a specjalne taśmy nie tylko można naklejać na szyby, ale również je produkować o takich właściwościach.

Posiadacze inteligentnej szyby mogą również regulować ilość docierającego do wnętrza światła i wybrać jego kolor. To wszystko sprawia, że można kontrolować temperaturę, kolorystykę i ilość promieni UV w pomieszczeniach.

Takich dobrodziejstw nie oferują żadne obecne na rynku rozwiązania, obojętnie czy są to zasłony, żaluzje czy inteligentne okna.

Naukowcy, przygotowując Smart Window, korzystali z powłok stosowanych do tworzenia e-papieru i wyświetlaczy popularnych urządzeń elektronicznych.