Polska Agencja Kosmiczna już działa!

Trzy lata temu Polska dostała zielone światło na przystąpienie do Europejskiej Agencji Kosmicznej, a rok temu nastąpił kolejny ważny krok ku temu byśmy znowu znaleźli się w głównym nurcie europejskiej nauki i innowacyjności. Sejm uchwalił powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej...

Trzy lata temu Polska dostała zielone światło na przystąpienie do Europejskiej Agencji Kosmicznej, a rok temu nastąpił kolejny ważny krok ku temu byśmy znowu znaleźli się w głównym nurcie europejskiej nauki i innowacyjności. Sejm uchwalił powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Tydzień temu, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej. Wybór nie był przypadkowy. Już przed wiekami w Gdańsku swoją pracownię miał astronom Jan Heweliusz.

W Gdańsku powstał też w 2011 roku najdokładniejszy zegar na świecie, a mianowicie zegar pulsarowy, który odmierza czas w oparciu o niezwykle regularne impulsy radiowe odbierane z pulsarów czyli gwiazd neutronowych. Gdańsk to też prężny ośrodek branży nowych technologii i IT, którego mocnym wsparciem są trójmiejskie uczelnie.

Utworzenie POLSA/PAK (Polish Space Agency) nie oznacza, że będziemy mieć własny program lotów kosmicznych, gdyż na to nas po prostu nie stać, ale jest to i tak bardzo ważna wiadomość.

Z tego względu, że podbój kosmosu jest tą dziedziną, w której często rodzą się nowe, komercyjne technologie, a jeśli będziemy mieć coraz lepszych specjalistów zajmujących się kosmosem, to wyłącznie kwestią czasu jest powstanie ciekawych, krajowych firm zajmujących się najnowszymi technologiami.

Polska Agencja Kosmiczna powołana została do życia 26 września 2014 roku. Jej głównym celem jest wspieranie resortów odpowiedzialnych za poszczególne obszary działalności kosmicznej w sprawach merytorycznych i w kontaktach międzynarodowych, zaangażowanie w działalność wspierającą polską obronność i bezpieczeństwo przy pomocy technik i technologii kosmicznych.

POLSA ma zapewnić też polskiej administracji dostęp do danych i serwisów związanych z wykorzystaniem satelitarnych systemów nawigacyjnych i obserwacji Ziemi. W ten sposób będzie sprzyjać rozwojowi polskich badań kosmicznych i sektora przemysłowego oraz zapewni harmonijną współpracę między nauką a przemysłem.

Oczywiście nie zabraknie też bardzo ciekawych programów edukacyjnych, dla uczniów i wszystkich entuzjastów astronomii, których zadaniem będzie popularyzacja wiedzy o kosmosie.

W listopadzie 2014 roku na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej został powołany prof. Marek Banaszkiewicz, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Niespełna dwa miesiące temu został zorganizowany konkurs, w wyniku którego został wyłoniony nowy dyrektor organizacyjny agencji. Stała się nim Katarzyna Tylingo-Chmielewska, 42-latka z wykształcenia klimatolog, która do tej pory pracowała w salonie sprzedaży samochodów w gdańskiej Oliwie.