Największy radioteleskop już szuka kosmitów

W chińskiej prowincji Guizhou właśnie zakończyła się realizacja jednego z największych w historii ludzkości przedsięwzięć w dziedzinie astronomii, które pozwoli nam zajrzeć w głąb Wszechświata i odpowiedzieć na pytania dotyczące jego burzliwej przeszłości, a nawet przyspieszy poszukiwania obcych cywilizacji...

W chińskiej prowincji Guizhou właśnie zakończyła się realizacja jednego z największych w historii ludzkości przedsięwzięć w dziedzinie astronomii, które pozwoli nam zajrzeć w głąb Wszechświata i odpowiedzieć na pytania dotyczące jego burzliwej przeszłości, a nawet przyspieszy poszukiwania obcych cywilizacji.

Otóż jakiś czas temu rozpoczęła się tam budowa największego na świecie radioteleskopu o nazwie FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope). Dzięki niemu świat nauki będzie mógł prowadzić obserwacje nieba z niesłychaną dokładnością i zasięgiem nawet 3 razy większym niż dotychczas było to możliwe.

Chiński radioteleskop składa się z aż 4450 trójkątnych elementów, każdy o boku długości 11 metrów. Abyście mogli sobie wyobrazić, jaki to będzie olbrzym, uświadomcie sobie, że jego czasza będzie miała 500 metrów średnicy.

Dzięki tym parametrom FAST jest obecnie największym na świecie radioteleskopem o pojedynczej czaszy. Dla porównania, drugi co do wielkości radioteleskop w Arecibo ma czaszę o średnicy zaledwie 305 metrów.

Obiekt, który wart jest ponad 100 milionów dolarów, właśnie został oddany do użytku. Co ciekawe, powstał on w górach, w prowincji Guizhou, z dala od wszelakich miast, które mogłyby zakłócić jego pomiary.

FAST, z uwagi na swoje możliwości, już jest wykorzystywany przez Stephena Hawkinga i Jurija Milnera w pracach nad programem poszukiwania życia pozaziemskiego Breakthrough Listen.

Zobaczcie, jak pięknie już prezentuje się ten olbrzym z lotu ptaka oraz jak wygląda jego obsługa, którą zajmują się naukowcy z Chińskiej Agencji Kosmicznej.