Solaris odbiera nagrodę "Bus of The Year 2017"

Solaris Bus & Coach z podpoznańskiego Bolechowa odebrał w środę w Hanowerze prestiżową nagrodę za najlepszy autobus miejski roku. Solaris Urbino 12 electric zdobył tytuł "Bus of the Year 2017" jako pierwszy w historii pojazd bateryjny...

Solaris Bus & Coach z podpoznańskiego Bolechowa odebrał w środę w Hanowerze prestiżową nagrodę za najlepszy autobus miejski roku. Solaris Urbino 12 electric zdobył tytuł "Bus of the Year 2017" jako pierwszy w historii pojazd bateryjny.

Polska firma otrzymała nagrodę w trakcie targów pojazdów użytkowych IAA. To pokazuje, że przyszłość transportu miejskiego będzie skupiała się na technologiach przyjaznych środowisku naturalnemu, czyli produkcji silników w pełni elektrycznych.

Oczywiście nie tylko sama firma Solaris może cieszyć się tą nagrodą, ale również jest to istotna promocja jakości pracy, myśli technologicznej i oferowanych produktów polskich poddostawców, producentów komponentów do wyróżnionego pojazdu.

Do rywalizacji o miano "Bus of the Year 2017" przystąpiło pięć pojazdów marek: Ebusco, Irizar, Van Hool, Mercedes oraz właśnie Solaris. Czterech producentów wystawiło pojazdy z napędem elektrycznym, Mercedes w konkursie zaproponował pojazd napędzany gazem ziemnym (CNG).

Ocenie jury podlegały cechy mierzalne, takie jak: przyspieszenie, droga hamowania, poziom drgań i hałasu, oraz subiektywne odczucia jurorów z jazdy, którzy wcielali się zarówno w role kierowców, jak i pasażerów. Wszyscy oni ocenili, że pojazd Solarisa jest najlepszy.

Nowy Solaris Urbino 12 electric został wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh. W autobusie zamontowano dwa systemy ładowania: z wykorzystaniem pantografu, np. w trakcie postoju na przystankach, lub poprzez złącze typu plug-in z ładowarki znajdującej się na terenie zajezdni autobusowej.

Solaris Bus & Coach S.A. jest producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych, oraz tramwajów Solaris Tramino.

Od 1996 roku firma wytworzyła ponad 14 tysięcy pojazdów, które jeżdżą po drogach 30 krajów w ponad 600 miastach. Zatrudnia 2,3 tysiąca osób w Polsce i blisko 500 osób w swoich zagranicznych oddziałach.