Sztuczna inteligencja z pamięcią człowieka

Naukowcy z całego świata pracują nad najróżniejszymi projektami, których celem jest zbudowanie komputerów wyposażonych w sztuczną inteligencję, zdolnych do funkcjonowania na wzór pracy ludzkiego mózgu. Jest to zadanie niezwykle trudne, jednak najnowsze odkrycie...

Naukowcy z całego świata pracują nad najróżniejszymi projektami, których celem jest zbudowanie komputerów wyposażonych w sztuczną inteligencję, zdolnych do funkcjonowania na wzór pracy ludzkiego mózgu. Jest to zadanie niezwykle trudne, jednak najnowsze odkrycie specjalistów z University of Southampton pokazuje, że nie jest to niemożliwe.

Otóż wykazali oni, że memrystory i rezystory, które są zdolne do zapamiętania swoich poprzednich wartości oporu, można wykorzystać do budowy rozbudowanych i zaawansowanych sieci neuronowych. W ramach eksperymentów przygotowali oni sieć memrystorów z tlenków metali i wykorzystali je jako sztuczne synapsy.

W ten sposób zainicjowali procesy uczenia się bez interwencji z zewnątrz, czyli dokładnie tak, jak odbywa się to w ludzkim mózgu. Ale to nie wszystko, gdyż stworzone przez naukowców memrystory nie tylko zużywają mniej energii, niż ich poprzednicy, ale również pamiętają swój poprzedni stan, nawet gdy są wyłączone (nie pobierają energii).

Elektroniczny mózg stworzony z memrystorów, a inspirowany ludzkim. Fot. USH.

Tak więc to świetny materiał do rozwoju tzw. "Internetu Rzeczy" (Internet of Things), czyli inteligentnego systemu, który wzniesie naszą interakcję z najróżniejszymi rzeczami życia codziennego na zupełnie nowy, niesamowity poziom.

Oczywiście specjaliści zdają sobie sprawę z faktu, że imitacja pracy ludzkiego mózgu z pomocą memrystorów to jeszcze pieśń przyszłości, bo będzie potrzeba ich setek miliardów, to jednak wykazali oni, że jest to możliwe, a ich osiągnięcia już mogą zostać wykorzystane przy budowie inteligentnych obiektów.