Dramatyczna symulacja wybuchu supernowej

Supernowe są jednymi z potężniejszych zjawisk we Wszechświecie. Umierające gwiazdy potrafią bowiem rozświetlać całe galaktyki, wyrzucając przy tym z siebie materię z prędkościami dochodzącymi nawet do 10% prędkości światła...

Supernowe są jednymi z potężniejszych zjawisk we Wszechświecie. Umierające gwiazdy potrafią bowiem rozświetlać całe galaktyki, wyrzucając przy tym z siebie materię z prędkościami dochodzącymi nawet do 10% prędkości światła.

To właśnie z tej materii, a w zasadzie pyłu kosmicznego, powstają później planety, księżyce, komety, a nawet życie. Nadal są one dla nas zjawiskami bardzo tajemniczymi, jednak dzięki najnowszym ich obserwacjom wiemy już na tyle sporo, że z pomocą grafiki generowanej komputerowo możemy odtworzyć przebieg tego dramatycznego zjawiska.

Za chwilę więc będziecie mogli odbyć niezwykłą podróż do jednej z gwiazd, która kończy swój żywot w niezwykle spektakularny sposób. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelach, zwiększcie głośność w swoich kompach i rozkoszujcie oczy animacją zatytułowaną "Novae", którą przygotował reżyser Thomas Vanz.