Najwyższy budynek w UE powstanie w Warszawie!

Nic nie jest w stanie powstrzymać szybkiego rozwoju gospodarczego Polski. To właśnie w naszym kraju, w najbliższych dekadach, powstanie najwięcej drapaczy chmur w całej Unii Europejskiej, które staną się siedzibami wielu światowych firm, inwestycjami i mieszkaniami dla...

Nic i nikt nie jest w stanie powstrzymać szybkiego rozwoju gospodarczego Polski. To właśnie w naszym kraju, w najbliższych dekadach, powstanie najwięcej drapaczy chmur w całej Unii Europejskiej, które staną się siedzibami wielu światowych firm, inwestycjami, a także mieszkaniami dla bogaczy. Nie jest tajemnicą, że najwięcej tego typu inwestycji powstaje w Warszawie, i ten trend utrzyma się w najbliższych latach.

HB Reavis Poland poinformowało właśnie, że przy ulicy Chmielnej powstanie kolejny drapacz chmur, który będzie miał aż 310 metrów, więc będzie to najwyższy budynek w całej UE. Co ciekawe, trzy wyższe od niego stoją tylko w Moskwie. Architekci cieszą się, że wieżowiec przyćmi słynny londyński Shard, gdyż jest on o 1 metr niższy.

Firma dostała już pozwolenie na budowę, więc rozpoczęcie prac wykonawczych ma ruszyć jeszcze w tym roku. Inwestycja stanąć ma na działce przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Chmielnej, na przeciwko Dworca Centralnego. Składać się będzie z trzech budynków, mianowicie wieży (310 metrów) i bezpośrednio z nią sąsiadujących dwóch niższych części (80 i 100 metrów wysokości).

W sumie powierzchnia obiektów będzie wynosić 140 tysięcy mkw. Najwyższy z gmachów stanie przy Chmielnej 69. Ma być gotowy w 2020 roku, a mniejsze wieżowce zostaną oddane do użytku rok wcześniej.

"Planujemy rozpocząć inwestycję przy Chmielnej jeszcze przed końcem tego roku. Projekt rozłożony jest na trzy etapy, ale nie zapadła jeszcze finalna decyzja, czy i jak będziemy go dzielić. Zaczniemy najpierw budowę części podziemnej, która będzie wspólna dla wszystkich trzech budynków. To oznacza, że będziemy mieli około półtora roku na podjęcie decyzji o etapowaniu" - powiedział Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Poland w rozmowie z portalem eurobuildcee.com.

Pałac Kultury i Nauki, czyli aktualnie najwyższy budynek w Polsce, liczy z iglicą 237 metrów, a z kolei najwyższym budynkiem licząc do dachu, jest wrocławski Sky Tower, mierzący 212 metrów. Nawet budowany właśnie Warsaw Spire ma tylko 220 metrów.