"Cudowna Broń" Hitlera odkryta w Trójmieście

Eksploratorzy z fundacji Latebra i pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej odkryli w Gdyni pozostałość jednej z "Cudownych Broni" (Wunderwaffe) Hitlera. Doświadczalna bombotorpeda przenoszona przez samoloty została już przetransportowana do muzeum...

Eksploratorzy z fundacji Latebra i pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej odkryli w Gdyni pozostałość jednej z "Cudownych Broni" (Wunderwaffe) Hitlera.

Doświadczalna bombotorpeda przenoszona przez samoloty została już przetransportowana do muzeum. Według specjalistów, czegoś takiego nie posiada żadne inne muzeum na całym świecie.

Odkrycia dokonano w okolicach lotniska wojskowego w Babich Dołach. Dotychczas wszyscy myśleli, że to tylko zwykłe żelastwo, jednak po głębszych oględzinach okazało się, iż są to niezwykłe, pochodzące z czasów II wojny światowej, rakietotorpedy.

Odkryta w Gdyni bombotorpeda. Fot. Bartosz Gondek / Muzeum Marynarki Wojennej.

Broń ta nigdy nie weszła do służby, a jej odkrycie w Gdyni świadczy o tym, że w okolicy naziści musieli przeprowadzać zakrojone na szeroką skalę jej testy.

Pochodzi ona z rodziny bombotorped o oznaczeniu BT. BT-1000 była jedyną, która posiadała napęd rakietowy i wykorzystującą zjawisko superkawitacji, czyli była zdolna do lotu pod wodą.

Specjaliści uważają, że gdyby Hitlerowi udało się je zastosować, to losy wojny mogłyby potoczyć się nieco inaczej. W poważnym zagrożeniu znalazłyby się bowiem m.in. okręty Aliantów.

Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni