Mamy pierwszy pomiar spektrum antymaterii!

Świat naukowy długo czekał na możliwość przeprowadzenia eksperymentu, dzięki któremu moglibyśmy rozpocząć odkrywanie fascynujących tajemnic antymaterii. Naukowcy pracujący przy projekcie ALPHA w laboratoriach CERN, właśnie poinformowali o dokonaniu...

Świat naukowy długo czekał na możliwość przeprowadzenia eksperymentu, dzięki któremu moglibyśmy rozpocząć odkrywanie fascynujących tajemnic antymaterii. Naukowcy pracujący przy projekcie ALPHA w laboratoriach CERN, właśnie poinformowali o dokonaniu pierwszego w historii pomiaru spektrum optycznego atomu antymaterii.

Celem badań jest sprawdzenie, czy materia i antymateria podlegają tym samym prawom fizyki. Czy najnowsze badania to potwierdzają? Otóż w trakcie eksperymentów z antymaterią posłużono się laserem, dzięki któremu naukowcy mogli obserwować przejścia pozytonu pomiędzy orbitami w atomie antywodoru.

Wyniki porównywano później z dobrze wszystkim znanymi danymi dotyczącymi atomu wodoru. Specjaliści wybrali go ze względu na fakt, iż jest on najprostszym i najbardziej poznanym pierwiastkiem.

W eksperymentach obserwowano, z pomocą lasera, zmiany orbity elektronów, w takie których emitują one lub absorbują światło o specyficznej długości fali, tworząc w ten sposób widmo atomu.

Okazuje się, że w pierwszej w historii obserwacji linii spektrum antywodoru, zachowuje się on zgodne z założeniami Modelu Standardowego, czyli po prostu identycznie jak wodór.

To duże rozczarowanie dla wszystkich tych, którzy mieli nadzieję, że będzie inaczej, i otworzy nam to drzwi do nowej fizyki poza Modelem Standardowym.

Naukowcy z projektu ALPHA informują, że to dopiero początek nowej fazy eksperymentów. Dzięki nim będą mogli oni udoskonalić swoje metody badawcze oraz sprzęt i badać materię i antymaterię porównując je na najróżniejszych płaszczyznach.